Murano, İtalya Venedik’e bağlı bir ada ve Venek’in yaklaşık 1,5 km kuzeyine yer almaktadır. Murano adası bir gurup adadan oluşmaktadır.

Murano adası ‘’cam adası’’ olarak da bilinir. Çünkü Murano camlarıyla meşhur bir adadır. Araştırmalara göre Murano adası 12. yüzyıldan bu yana en iyi cam ustalarının yaşadığı ve en mükemmel cam işçiliğinin yapıldığı bir yerdir.

Tarihe 'gece yolculuğu' yapmak artık mümkün! İşte ziyaret saatleri değişen müzeler... Tarihe 'gece yolculuğu' yapmak artık mümkün! İşte ziyaret saatleri değişen müzeler...

Murano Adası3

1200’LÜ YILLARDAN BU YANA CAM ÜRETİYORLAR…

Venedik’teki cam üreticilerinin geçmişi 1200’lü yıllara dayanıyor. Fakat bir dönem 1291 yılında Venedik’te cam atölyelerinin kaldırılması kararı alınmıştır. Bu kararın alınmasının temel nedenlerinden biri cam üretimi esnasında atölyelerden çıkan is ve dumanın şehir kirliliğine sebep vermesi, bir diğer nedeni ise o dönemde şehir yapılarının çoğu ahşaptan olduğu için zaman zaman yangın çıkartması. Bu yüzden Venedikliler o yıllarda cam ustalarından hoşnut değillerdi. Kararın ardından Venedik’te yaşayan tüm cam ustaları Murano adasına taşınmıştır.

Cam Adası Murano

Zamanla adadaki cam ustaları kendilerini çok geliştirmişler ve kısa süre sonra bu adada yapılan camlar tüm Avrupa’da ün kazanmıştır. Yıllar boyunca Murano kristal ve camları, pek çok aristokrat ailenin evlerini ve sarayları süslemiştir.

EN İYİ CAM ÜFLEME USTALARI BURADA

Dünyanın ilk gözlük camları ve aynaları bu adada üretildi. Ayrıca en iyi cam üfleme ustaları burada yetişmiştir. Yalnız Venedik hükümeti, cam ve ayna yapımının sırrını başkaları öğrenmesin diye adaya giriş ve çıkışı yasaklamıştır. Buna rağmen ustaların adadan kaçmasına engel olamamışlar. Kaçmayı başaran bazı Venedik’li ustalar Murano camları dışında ikinci bir cam olarak Bohemia camları üretmişler. Bu camlar Murano camlarını geride bırakınca ustaların adaya giriş çıkışı daha kolay olmaya başlamıştır.

Murano Adası

Murano camlarıyla ilgili bir sürü rivayet var. Bir rivayete göre adadaki ustalar o kadar güzel kadehler yapmaya başlamışlar ki, kadehin içine tek bir damla zehir atıldığında cam anında parçalanıyormuş. Özel hançerler üretmişler. Metal kılıç içindeki bu hançerler düşman bedenine saplandığında kurtuluşu olmazmış. Çünkü jilet keskinliğindeki cam, incecik yapısı nedeniyle içeride bin parçaya bölünür ve asla çıkartılamazmış.

Murano Adası2

İlk gözlük camı da burada bulunmuş. Biliyor musunuz günümüzde en ünlü gözlük markalarından biri de meşhur İtalyan markası olan Rayban. Sizce de en iyi gözlüğün İtalya’da üretilmesi tesadüf mü tabii ki de değil.

‘’TAM BİR FİYASKO!’’

Murano adası hakkında araştırma yaparken çok ilginç bilgilere rastlamak mümkün. Türkçe’de bir tabir vardır. ‘’Tam bir fiyasko!’’ işte bu tabir Murano adasından gelmektedir. Cam şişe yaparken ustalar şişeyi üfleyerek şişirirmiş, o sırada usta şişeyi yaparken hata yaparsa İtalyanca ‘’Fiyasco’’ diyorlarmış. Defolu ürünler için kullandıkları bu kelimeyi, Venedik’e gidip gelen Türk tüccarlar da zamanla bize taşımışlar.

Murano Adası4

ADANIN EKONOMİSİ CAM ÜRETİMİNE DAYANMAKTADIR

Günümüzde Murano camı ve bundan yapılan ürünler halen dünyanın en iyisi. Bu işçilik halen davam etmekte. Murano, Venedik’in tarihi merkezinde tek üretim alanı durumundadır ve İtalya’nın “sanayi bölgelerinden” biri olarak görülebilir. Ekonomik ve kültürel çıkarımları nedeniyle, cam yapımının büyümesine yardımcı olurken bir yandan da adada tutulması Venedik Belediyesi yönetiminin ana amaçlarındandır.

Murano Adası1

Murano’da sanatsal cam üretimi alanında faaliyet gösteren yaklaşık 330 şirket bulunmaktadır ve bu rakam bütün ada ekonomisinin yaklaşık %82’sine karşılık gelmektedir Murano’da, kentsel çevre ile zanaat faaliyetleri arasındaki bağ çok güçlü ve doğrudandır. Diğer yandan 5 bin nüfusa sahip ada turizm cenneti olmuş durumda.

Murano Adası5

Muhabir: BÜŞRA ÇİNKAYA DOĞAN