Sağlıklı bir gıda tüketimi için birçok kişi alışveriş sonrası aldıkları her ürünü yıkamaktadır. Fakat uzmanlar, bazı gıdaların asla yıkanmaması gerektiğini, yıkandığı takdirde ortaya çıkan sonuçlardan dolayı sağlığa tam tersi olan olumsuz bir etki yaratacağı yönünde uyarıda bulunmaya devam ediyor.

Yıkandığı takdirde sağlık riski taşıyan bu gıdaları öğrenmek ise her kişi için büyük önem arz ediyor. İşte asla yıkamamanız gereken gıdalar ve neden yıkanmaması gerektiğinin ayrıntılı açıklaması…

MANTAR

Mantarlar, suyu çok hızlı emen bir yapıya sahip oldukları için yıkadığınızda, su içerisine dolar ve tatlarının çoğunu kaybederler. Mantarları temizlemek için, bir mantar fırçası veya kuru bir bez kullanabilirsiniz. Ayrıca, mantarların toprağa temas etmemesine özen göstermelisiniz.

Ev Hanımları Refaha Erecek! Bulaşık Deterjanınızı Daha Uzun Süre Kullanmanın Yolu! Ev Hanımları Refaha Erecek! Bulaşık Deterjanınızı Daha Uzun Süre Kullanmanın Yolu!

TAVUK

Tavuk ise asla yıkanmaması gereken gıda ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi ise tavuk ürünleri yıkandıklarında bakterilerin yayılma riski artıyor.

Tavuk etini kullanmadan önce, sadece kağıt havlu veya temiz bir mutfak bezi ile nazikçe kurulayabilirsiniz. Tavuğun pişme sıcaklığına ulaşması, bakterilerin öldürülmesi için yeterlidir.

YUMURTA

Yumurtaların kabuğu, doğal bir koruyucu tabaka ile kaplı olması sebebiyle yıkanması doğru değildir.

Yumurtaları yıkadığınız takdirde, bu koruyucu tabaka zarar görebilir ve mikropların içeri girmesi daha olası hale gelir. Yumurtaları buzdolabında saklamanız, eğer çok pis ise kullanmadan önce yıkamanız yeterli olacaktır.

KIRMIZI ET

Kırmızı eti yıkamak da aynı tavukta olduğu gibi bakteri yayılma riskini artırabilir. Etinizi kesmek ve pişirmek, bakterilerin öldürülmesi için yeterlidir. Ayrıca et kesme tahtası ve bıçaklarınızı ise temiz tutmaya dikkat etmelisiniz.

DENİZ ÜRÜNLERİ

Midye, istiridye gibi deniz ürünleri doğal deniz suyu içerdikleri için yıkandıklarında tazeliklerini kaybedebilecekleri belirtilmektedir. Deniz ürünlerini tüketmeden önce bir bezle nazikçe temizleyin, ancak kesinlikle suda yıkamayın.