BAŞKAN YAVAŞ VE YÜKSELEN POLİTİKACI KİMLİĞİ

Bu haber 13 Ağustos 2020 saat 10:51 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, uzun yıllar yürüttüğü siyaset hayatında çizgisi belirgin olan ender Türk siyasi aktörlerinden bir tanesi.
Türkiye’nin en büyük belediyelerinden olan birinin idaresinin başına geçen Başkan Yavaş, göreve başlat başlamaz izlediği politika ve değerler kültürüne bağlılık hamleleri içeren yönetim tarzı ile daha birkaç içinde farklı bir siyasi aktör olacağının sinyallerini de vermişti.
Aradan 1.5 yıl gibi kısa bir süre geçmesine karşın doğrudan çözüm bekleyen kronikleşmiş sorunlara yönelen, bunun yanında vatandaş – belediye ilişkilerindeki yabancılaşmayı ortadan kaldıran Başkan Yavaş, bu sayede halk desteğini de giderek artıran bir politikacı.
Düşünün, Ankara ülkenin pek çok kentinden bir tanesi.
Ama Başkan Yavaş ne zaman bir kampanya yapsa yine ülkenin her yerinden bağışlar devasa boyutlarda gönüllü olarak destek sağlanıyor.
Belediye Meclisi’nde çoğunluk hakkı elinde olmasa da en kritik anlarda bile sağduyu, kararlı duruş, istikrarlı ve sorunun çözümüne odaklı siyaset hamleleri ile muhalefetin bile şaşırdığı, kimi zaman “bu kararı nasıl verdik” dediği siyasi hamleler yapıyor.
Bir orkestra şefi gibi hangi konuda hangi taraftan bozuk akort geleceğini bilen Başkan Yavaş, bu anlamda muhalefeti yönetme politikasında da iyi bir sanatçı olduğunu gösterdi.
25 yılı aşkın bir süredir aynı siyasi otorite ve kimlik tarafından yönetilen, kalıplaşmış bir belediyeyi devir almak, onu yönetmek ciddi bir maharet ister.
Kadroları titizlikle kurmaya özen gösteren Başkan Yavaş, kendi hızına, mesaisine ve uykusuz geçirilecek Ankara düşüncesiyle derlenen isimleri kurmay olarak seçiyor.
Yolda ona yetişemeyen yada tökezleyen ise hemen yedek kulübesindeki yerini alıyor.
Çünkü Ankara’nın kaybedecek 1 dakikası bile yok.
Nereye bakarsanız bakın, hangi birime müdürlüğe şefliğe göz atarsan at hep bu 25 yıllık ayak izlerine rastlanıyor.
Doğal olarak hem vatandaş nezdinde başarılı bir başkan Profili çizeceksin (ki Yavaş bunu ek çaba harcamadan sorunları çözen ve vatandaş Odaklı yönetim ile başarıyor) hem büyük bütçeli ancak şimdiye kadar ciddi tasarruf yapılmadan hoyratça kullanılmış bu bütçeyi titiz kontrol edeceksin, hem Ankara merkezin yanında her birinde pek çok sorun bulunan 25 dış ilçeye hizmet götüreceksin ve tüm bunları güçlü bir hükümet yapısının arkasına alarak dolu dolu konuşmaya, muhalefet etmeye çalışan meclisteki çoğunluğa karşı yapacaksın.
Sizi bilmem ama ben böyle bir politika maharetine uzun süredir şahitlik etmedim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.