Ankara Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı 11. Birleşimi’nde AK Parti Yenimahalle Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Ayaz, kendilerine gelen ‘ön soruşturma’ hakkında açıklama yaptı.

Ayaz, zamanında bir imar planı için aldıkları karar hakkındaki iddialar karşısında bu soruşturmayı geçirdiklerini anlatarak, “Sebepsiz zenginleşmenin önüne geçmek istiyoruz. Bu bizim şeref madalyamız” ifadelerini kullandı.

Gündem dışı söz alarak kürsüye gelen AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Ayaz, söz almasının sebebinin, üyelerin masalarında bulunan ‘sarı zarflar’ olduğunu söyleyerek, “Olayın iç yüzünü ve şu anda iddia ettikleri yani bizim elimize gelen kağıtta şu yazıyor; ‘Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin imzanızın bulunduğu 11.10.2021 tarihli 2040 sayılı kararı ile onaylanan Çankaya ilçesi Öveçler Mahallesi 2794 ada 6 sayılı parselde içeren imar planındaki 1 Nolu plan notunun Ankara 17’nci İmar Mahkemesinin 11.06.2014 tarih esastan karar 2023/1072 kesin karar 2014/708 kararına aykırı olarak tesis edildiği şeklindeki iddiayı…’ yani iddiayı kapsayacak şekilde ifademizi istiyor. Arkadaşlar, burası Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne terk edilen yerler veya terk etmeyeceği zaman kullanacağı emsaller içerisinde bir alan” dedi.

Şehit Seher Yaşar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisinden Büyük Başarı Şehit Seher Yaşar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisinden Büyük Başarı

“KAMUYU KORUDUK, KORUYACAĞIZ”

Sözlerine devam eden Ayaz, “Burası yaklaşık 125 dönüm. Alınan meclis kararı şöyle; burada parsellerin emsali 1.80 ama bir plan notu var. 1 Nolu plan notu deniliyor ya, plan notunda şu deniliyor; eğer siz iki emsal olarak kullanırsanız, şu alan şu parseldeki yerinizi terk edeceksiniz. Vatandaş, tutuyor burayı iki emsale göre inşaatlarını yapıyor. Sonra bir avukat, diyor ki ben sizin terk ettiğiniz yerleri geri alırım veya terk edeceğiz yerlere kamulaştırma davası açarım, belediyeden çatır çatır parasını alırım. Biz de 2021 yılında bu bizim önümüze geldiğinde, arkadaşlar iki emsal kullandığı için ve mahkeme kararına uyarak dedik, kararımız böyle, mahkeme kararına uyarak terk edilen yerlerin iadesine ancak 0.20 emsal alıp, daire sayısını arttırdığı için bu bedelinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yatırılmasına, diye bir karar aldık. Kamuyu koruduk, koruyacağız. Ben şahsen böyle bir davadan yargılanmaktan gurur duyarım. Hiçbir problem yok. Bu bir ön soruşturma” şeklinde konuştu.

“BU BİZİM ŞEREF MADALYAMIZ”

“Burayı terk edenler var 0.20’yi kullandığı için sonra avukat diyor ki ben alırım senin paranı diyor. Tapu iptal tescil davaları açmış Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine” diyen Ayaz, “Peki 0.20 ne olacak? Sebepsiz zenginleşme var. Biz de sebepsiz zenginleşmenin önüne geçmek istiyoruz. Sen hakkını aldıysan gelip belediyedeki arsanı da geri alma. Öyle bir karar aldık. Terk etmeyenler de kamulaştırmasız el atma davası açmış. Bu terk edilecek yer İdari Yargı’da dava açıldı, davayı hakimler reddetti. Şimdi ön soruşturma yapılıyor, savcılık bizim hakkımızda suç duyurusunda bulunduğu için bu ön soruşturmanın neticesi nasıl olacak; biz ifadelerimizi vereceğiz, matbuaları hazırlayıp vereceğiz. Savunacağımız şey bu; kamuyu koruduk, takdir yüce mahkemenin diyeceğiz. Bu bizim şeref madalyamız” diye anlattı.

Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN