(16-07-2021) KİTAP TAVSİYESİ İSTEYENLER BU YAZIDA BULUŞUYOR

Bu haber 16 Temmuz 2021 saat 10:03 'de eklendi.

Merhaba sevgili okurlar, okumayı sevenler… Gününüz güzel geçsin

Dijitalleşme süreciyle birlikte kitap okuma oranları sizce düştü mü? Ben çevremde artık kitap taşıyan insan göremiyorum. Tabi telefonundan, tabletinden okuyan da bir sürü insan vardır ama ben hala kitabı kitaptan okumayı sevenlerdenim.

İletişim bilimini merak eder misiniz? Ben radyo, televizyon ve sinema lisans ve yüksek lisans eğitimi aldım. İletişim bilimleri hep ilgimi çekti. Özellikle şuan bulunduğumuz çağda daha da önem kazandı. Bugün sizlere bir kitap önereceğim. Levent Yaylagil’in “Kitle İletişim Kuramları”

Ben bu kitabı yüksek lisans zamanında okumuştum. Daha sonra geçtiğimiz günlerde tekrar baştan sona okudum. Bir kitabı birden fazla okumayı seven bir insanım. Bu kitapta medya varolan toplumsal yapının sürdürülmesinde ve yeniden üretilmesinde çok önemli ideolojik ve ekonomik işlevleri olan önemli kurumlardandır bunu anlayacaksınız. Özellikle küreselleşme sürecinde medyanın çok uluslu şirketler ve onların yerli ortakları tarafından kontrol edilmesi yaşanan sürecin anlaşılmasında iletişim kuramlarını çok daha önemli bir hale getirmiştir. Bu kitapta, kitle iletişim kuramlarına yönelik egemen ve eleştirel bakış açıları bütünlüklü bir şekilde ele alınmakta ve kitle iletişiminin ekonomik ve ideolojik işlevleri eleştirel bir bakış açısıyla sunulmaktadır. Bunu yaparken tarihsel bir gelişim süreci içerisinde egemen ve eleştirel yaklaşımlar, kendi epistemolojik ve metodolojik bütünlükleri içerisinde değerlendirmektedir.

Bu kitabı bitirdiğinizde içerisinde yer alan kuramlarla izlediğiniz haberlere, medyaya bakış açınız değişecektir. İnanın ne izlediğimizi bilmeden izliyoruz. Kuramları anlamak gerçekten önemlidir. Barlow ve Mills’e göre dünya hakkında bir düşünme şekli olan kuramların kendileri de aynı zamanda birer süreçtir. Gündelik yaşamınızda sürekli olarak karşı karşıya kaldığınız süreçleri anlama biçimidir kuramlar. Bu yüzden siyasal, toplumsal, ekonomik, süreçlerle yakından ilgilidir ve bu yüzden kuram oluşturma çabasının kendisi toplumsal bir faaliyet ve süreçtir der.

Eğer kitabı alıp okursanız lütfen yorum olarak benimle paylaşın. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.