(10-03-2021) YAMAN RAKİP

Bu haber 10 Mart 2021 saat 11:27 'de eklendi.
Değerli okurlar;
Dilinde Allah sözü olmasına kanma, Süslü sözler söylemesine aldanma Sevgiden, muhabbetten bahsetmesine inanma. Gerçek niyetini bilmediğin müddetçe, o süslü sözler seni etkilemek, seni esir almak için olabilir.
Kur’ân boşuna “yaman rakip” demiyor. Kur’ân boşuna” kandırıcı Allah diyerek kandırır” demiyor.
Bakara Sûresi:
204- “İnsanlardan bazıları dünya hayatı hakkında öyle sözler söylerler ki, sen hayret edersin. Kalblerinde olan şeyler hakkında Allah’ı biliyor sanırsın. İşte o yaman bir rakiptir.”
205- “O kimse yeryüzünde bir çalışma, bir gayret içinde döner durur. Fakat o kimse orada ikilik, bozgunculuk içinde ve gönüllere sunulacak hakikatlerin bilgilerini ve gelecek nesilleri helak etme içindedir. İkilik, bozgunculuk içinde olanlarda Allah sevgisi yoktur.”
Karşındaki yaman rakip olabilir. Süslü konuşabilir. Çok dindar görünebilir. Tebessüm edebilir, sevgi dolu davranabilir. Seni hayretlere düşürebilir. Dilinde hep, Allah, din, kitap sözleri olabilir.
Peki ya kalbinde ne vardır? Asıl maksadı nedir? Kendine ait planı nedir? Makam, mevki, şan şöhret peşinde, Kendini üstün görme peşinde,  Hakikat değil, başka şeyler peşinde olabilir.
 Derdi Allah değildir, derdi kendidir. Kendi çıkarı için, Allah sözünü alet ediyor olabilir.
Hadid Sûresi 14:  Ve aldatıcılar sizi Allah ile aldattı.
Kur’ân’ı incelediğimiz zaman muhteşem uyarılar sunuyor.
 Asla ve asla, Allah kelimesini çok söyleyen insanların sözlerine kanmayın, yaşantılarına bakın, diyor. Yaşantılarında; insanlara  zerre kadar zarar verenlere, ayrımcılık içinde olanlara, bozgunculuk içinde olanlara kanmayın,  Sözlerde kalmayın, yaşantısına bakın, Sözlerde kalmayın, ikili ilişkilerine bakın,  Dilinde Allah sözü vardır ama, kalbi gurur, kibir, fasıklık içinde olabilir, diyor.
Dilinde Allah sözü olup, kalbinde Allah şuuru olmayan kimseleri Kur’ân çok güzel tarif ediyor. Ve yaman rakibi tarif ediyor. Yaman rakip, Allah’dan bahsederek aldatır. Dili başkadır, içi başkadır. Dilinden Allah kelimesini düşürmez, Hep ibadetler içendeymiş gibi görünür, Tek amacı vardır, oda kendi şahsi çıkarıdır.
Gönülleri boştur.
 Bunlar dini kullanırlar, kendilerine makam, saltanat, şan, şöhret bulma peşindedirler.
 Böyle halde olanların dilinde, Allah kelimesi olsa da, birilerini hor hakir, kafir görme sözleri daha çok vardır. Bu hallerde olanlar hep ibadetteymiş gibi görünürler, ama tek amaçları vardır, oda kendi çıkarlarıdır. Böyle halde olanlar, masum gönüllere hep ayrımcılığı, fitneliği, ikiliği, birilerini kafir görmeyi sokarlar.
 Kur’ân’ın muhteşem uyarılarından anlıyoruz ki, yaman rakibin alanı her zaman dini alandır.
 Dini alanı kullanarak, masum gönülleri kirletirler. Masumların gönüllerine; ayrımcılık, fitnelik, fasıklık tohumları ekerler. Masumların gönüllerine; üstünlük, farklılık, seçilmişlik tohumları ekerler ve onları kibre sürüklerler. Masumların hep cahil kalmasını isterler. Cahillere onların inançlarını diğer inançlardan üstün gösterirler, kendi yollarının doğru, diğerlerinin kafirlik olduğunu öğretirler, ibadetlerinin Allah’ın emri olduğunu öğretirler, diğerlerinin ibadetlerini şeytana uyma olarak öğretirler. Kendileri şeytandır, ama kendilerini melek gibi gösterirler. Karşıdaki kişiler melek gibi olabilir, ama onları şeytan gibi gösterirler.
Gelecek nesilleri helâk etme peşindedirler. Hep aslı olmayan, bâtıl olan şeyleri tertemiz gönüllere ekerler. Aklını çalıştırmayanları düşünmeyenleri kandırırlar, onları kendilerine bağlarlar, onları kendilerine hizmet ettirirler. Asıl amaçları, Allah hakikati değildir. Asıl amaçları; saltanat, hükmetmek, yönetmek, makam-mevki, mal-mülk edinmek, şan-şöhrettir.
Yaman rakip her zaman sinsidir. Son planını asla önceden belli etmez. Asıl maksadını her zaman gizler. En yakınına bile gerçek niyetini belli etmez. O, planını hep cahiller üzerinden gerçekleştirir. O, planını inanç, ibadet alanı üzerinden gerçekleştirir.
 Kur’ân uyarısı diyor ki:
Allah hakkında sözler edene hemen inanmayın. Dilinden Allah sözleri dökülüyor olabilir, lâkin gönüllerini iyi anlayın. Çok bilgili olduğunu ima edene kanmayın. Hep Allah rızası için, oraya buraya koşuyormuş gibi olanlara ihtiyatlı yaklaşın. Dinden, ibadetten, bahsedene kanmayın. Yaman rakip olabilir dikkat edin.
Ve Kur’ân diyor ki:
Yaşantısına, davranışlarına, hallerine bakın. Asıl amacını gizliyor olabilir, dikkatli olun.
İçi başka dışı başka olabilir, dikkatli olun. Samimi gibi görünüyor olabilir, ama içindeki kini nefreti gizliyor olabilir, çok dikkatli olun. Hepimizi yaratan Allah’tan mı bahsediyor, yoksa Allah’ı kendi inancına göre mi anlatıyor, ona bakın. Konuştuğunda; birlik, beraberlik üzere mi konuşuyor, yoksa başkalarını hor, hakir mi görüyor, ona bakın. Dilinde ikilik üzere sözler var mı ona bakın. Kendine inanmayanları ötekileştiriyor mu ona bakın.  Kendini övüyor, kendi yolunu övüyor, başkalarını küçük görüyor, kafir ilan ediyor mu ona bakın. Kendi yolunda olanları cennetlik ilan ediyor, başkalarını cehennemlik ilan ediyor mu ona bakın.
Yaman Rakip size : Şahit olun, şahit olmadan inanmayın, tefekkür edin, bir ilim ifade etmeyen şeyin ardına düşmeyin, her zaman düşünün, aklınızı kullanın mı diyor.
 Yoksa söylediklerime inanın, size ne denildiyse onu yapın, senin aklın ermez ben senin yerine düşünürüm mü  diyor.
Evet, Kur’ân bizlere yaman rakibi çok güzel tarif ediyor. Yaman rakibi tanıyabildiniz mi?
DOSTLARA SELAM
Atilla Bedri DEMİR[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.