Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Zonguldak açıklarında batan geminin mürettebatından bir kişinin cansız bedenine ulaşıldığını ve bölgedeki arama-kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini açıkladı. Uraloğlu, basın mensuplarına dün Zonguldak açıklarında batan gemiye yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ülke genelinde yaşanan yağışlar konusunda yaptığı uyarıları hatırlatan Uraloğlu, "O uyarılarla beraber de gerekli bütün ulaşım noktalarında kara, demir, hava ve deniz yolunda ilgili taraflar uyarıldı." diye konuştu.

"12 personelin bulunduğu gemide bir arkadaşımızın cansız bedenine ulaşıldı"

Uyarılara rağmen Karadeniz'de iki geminin sıkıntı yaşadığını belirten Uraloğlu, yüksek hızda esen rüzgar ve fırtınada bir Türk bayraklı geminin dün limana yanaşırken mendireğe çarparak dalgalardan etkilenerek battığını ifade etti. Uraloğlu, arama çalışmalarının devam ettiğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

"Gemi, sabah saat 10.00 civarında uydu sistemlerinden acil çağrı verdi. Arkadaşlarımız olayı, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz, Denizcilik Genel Müdürlüğümüz takip etti ama o şartlarda oraya müdahale imkanı yoktu ve görüntüleriyle beraber geminin en son battığını tespit ettik. 12 personelin bulunduğu gemide bir arkadaşımızın cansız bedenine ulaşıldı. Diğerleriyle ilgili de arama çalışmaları devam ediyor."

Yabancı bayraklı bir geminin de durumuna dair açıklamada bulunan Bakan Uraloğlu, "O da sahile gelip birkaç defa çarptıktan sonra bölündü ancak içindeki mürettebat, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, itfaiyenin, Kıyı Emniyetinin ve o bölgedeki kurtarma ekiplerinin müdahaleleriyle sağ salim çıkarıldı. Orada çok şükür bir can kaybımız yok. An itibarıyla da arama kurtarma çalışmaları sürdürülüyor."

zonguldak

Ticaret Bakanı Bolat’tan Dikkat Çeken Avrupa Birliği Komisyonu Açıklaması Ticaret Bakanı Bolat’tan Dikkat Çeken Avrupa Birliği Komisyonu Açıklaması

Bakan Yerlikaya Duyurmuştu

Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı'nda gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı 'Kafkametler' adlı kuru yük gemisi, sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanacaktır" şeklinde açıklamalarda bulundu.