Türkiye, 31 Mart yerel seçimlerine sandık başına giderek 5 yıl boyunca hizmet alacağı yerel yöneticilerini belirlerdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, bugün Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin kesin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.  

Ysk Kesin Sonuçları Açıkladı (3)

Kesin sonuçların paylaşılmasının ardından açıklamalarda bulunan YSK Başkanı Yener, seçim süreci içerisinde tüm verişlerin siyasi partilerle paylaşıldığını belirtti.  

Yener, açıklamasının devamında kesin sonuçların ilanıyla birlikte tutanakların YSK’nın resmi internet sitesinde ıslak imzalı bir şekilde vatandaşların erişimine açılacağını ifade etti. 

Kesin sonuçlarla beraber, 31 Mart Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde %78.12 olarak katılım gerçekleşti. 

Ysk Kesin Sonuçları Açıkladı

5 İLÇEDE YENİDEN YAPILACAK 

Başkan Yener, 2 Haziran 2024 tarihinde 5 ilçede seçimlerin yenileneceğini de duyurdu. Yener’in açıklamalarına göre; Aksaray Güzelyurt, Kayseri Pınarbaşı, Şanlıurfa Hilvan, Sivas Yıldızeli ve Güneykaya ilçelerinde seçimler yenilenecek. 

Son Dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinenin ardından önemli açıklamalar Son Dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinenin ardından önemli açıklamalar

Ysk Kesin Sonuçları Açıkladı (2)

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ KATILIM ORANI 

YSK tarafından açıklanan kesin sonuçlara göre, Büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde katılım oranı yüzde 78.12 olarak gerçekleşti. 30 büyükşehirde AK Parti 12, YRP 1, DEM 3, CHP 14 büyükşehir belediye başkanlığı kazandı. 

EN DÜŞÜK DİYARBAKIR EN YÜKSEK MANİSA 

31 Mart yerel seçimlerinde, büyükşehir belediye başkanlığına katılım oranı en düşük yüzde 67.34 ile Diyarbakır, il belediye başkanlığında ise  yüzde 59.63 ile Bingöl, ilçe belediye başkanlığında ise yüzde 59.76 ile Diyarbakır Bağlar oldu. 
 
Yerel seçimlere katılımın yüksek olduğu yerler ise büyükşehir belediye başkanlığında en yüksek yüzde 84.97 ile Manisa, il belediye başkanlığında ise  yüzde 83.44 ile Artvin oldu.