Yapay zeka desteğiyle aynı yönde seyreden dört şeritteki tüm araçların hızını tespit edebiliyor ve operatöre ihtiyaç duymadan karayolunda seyreden araçların plaka ve hız bilgilerini okuyabiliyor.

TRAFİKTE YAPAY ZEKA DÖNEMİ 

Trafikte yapay zeka çağı başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 14 Haziran itibarıyla Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde yerli ve milli imkanlarla üretilen hız ihlal tespit sistemlerini kullanmaya başladı. Bu yeni nesil cihazlar, otoyollar da dahil olmak üzere tüm karayollarında hız ihlali denetimlerinde aktif olarak kullanıldı. Ayrıca, 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince de tüm yollarda radar denetimleri yine bu cihazlarla gerçekleştirildi. 

Türksat 6A Haberleşme Uydusu yarın gece fırlatılıyor Türksat 6A Haberleşme Uydusu yarın gece fırlatılıyor

PLAKA VE HIZ VERİLERİNİ OKUYOR 

Hürriyet'in haberine göre; yeni nesil mobil hız tespit cihazı (radar), tripod ya da araç üzerine kolayca kurulabiliyor. Cihaz, operatör olmaksızın karayolunda seyreden araçların plaka ve hız verilerini okuyor. Cihaz tarafından toplanan veriler, EGM PolNet ağına gönderilerek hız ihlali sorguları yapılıyor ve bu ihlal verileri anlık olarak trafik ekiplerine iletiliyor. Bu sayede kural ihlali yapan sürücülere hızlı bir şekilde yasal işlemler uygulanabiliyor. 

ARAÇ TÜRLERİNİ AYIRT EDEBİLİYOR 

Yapay zeka destekli cihaz, veri tabanı sorgusu gerektirmeden araç türlerini ayırt edebiliyor ve karayollarında aynı yöndeki dört şerit dahil olmak üzere tüm araçların hızlarını tespit edebiliyor.

Gündüz ve gece, tüm hava koşullarında çalışabilen yerli ve milli cihaz, şu anda otoyollar dahil olmak üzere tüm karayollarında aktif olarak kullanılıyor.

Kaynak: TÜRKİYE GAZETESİ