Ankara Valiliği duyurdu: TÜBİTAK SAGE tesisinde patlama meydana geldi! Ankara Valiliği duyurdu: TÜBİTAK SAGE tesisinde patlama meydana geldi!

Batıkent İlkyerleşim Mahallesi’nde yapımı planlanan Alzheimer ve Yaşlı Yaşam Merkezi, hayırsever bir iş adamı ve belediye iş birliğinde hayata geçecek.

Yenimahalle’de Alzheimer ve Yaşlı Yaşam Merkezi ilçeye değer katacak (1)

YAŞLILAR EMİN ELLERDE OLACAK

Projelendirilme işlemi sonrasında Fen İşleri Müdürlüğü yetkililerinden gerekli bilgileri alarak alanı inceleyen Yaşar, “Alzheimer ve Yaşlı Yaşam Merkezi, ilçemizde büyük bir eksiği kapatarak yaşlı ve Alzheimer hastalarına, yakınlarına umut olacak. Yenimahalle’ye değer katacak tesisimizin yakın zamanda yapacağımız ihale işlemi sonrasında gelecek ay temelini atacağız. Türkiye’de ilk defa belediye olarak tam donanımlı bir Alzheimer ve Yaşlı Yaşam Merkezi’ni Cumhuriyetin ilçesi Yenimahalle’ye kazandıracağız. Yaşlı yaşam merkezini daha önce Çayyolu bölgesine yapmıştık. Şimdi alan olarak Batıkent’in en güzel noktalarından birisi olan İlkyerleşim Mahallemize bu değerli ve anlamlı tesisi konumlandıracağız. Yaşlılar ve Alzheimer hastaları tesisimizde emin ellerde tedavi ve bakım görme fırsatı bulacak. Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yenimahalle’de Alzheimer ve Yaşlı Yaşam Merkezi ilçeye değer katacak (3)

ALZHEİMER HASTALARINA PROFESYONEL BAKIM

Proje kapsamında Alzheimer ve Yaşlı Yaşam Merkezi sakinleri, zihinsel ve ev içi aktivitelerin yanı sıra psiko-motor ve sosyo-duygusal aktiviteler de yapacak. Ayrıca açık, yarı açık sosyal ortak alanlar, yürüyüş yolları, spor alanlarıyla yaşlıların günlük yaşam faaliyetlerini keyifli geçirmeleri sağlanacak.

Yenimahalle’de Alzheimer ve Yaşlı Yaşam Merkezi ilçeye değer katacak (6)

7 bin 868 m2 inşaat alanına sahip olacak tesisin 3 bin 898 m2’si Yaşlı Yaşam Merkezi, 1830 m2’si ise Alzheimer Merkezi olarak inşa edilecek. Toplam 116 yatak kapasiteli olan yapının her odasında banyo da bulunacak. 5 yıldızlı otel konforunu aratmayacak olan tesis, bodrum, zemin ve 2 kattan oluşacak ve içerisinde çok amaçlı 1 salon, 2 yemek salonu, 2 yemekhane, 2 mutfak, 2 servis mutfağı, sağlık birimleri, 10 adet tek kişilik, 53 adet iki kişilik odalar, Fizyoterapi odası, 2 dinlenme odası ve 1 atölye odası bulunacak.

Yenimahalle’de Alzheimer ve Yaşlı Yaşam Merkezi ilçeye değer katacak (4)