İsrail'in saldırıları ve ablukası nedeniyle hayatın durduğu Gazze felaketi yaşamaya devam ediyor. Refah Sınır Kapısı'ndan sınırlı miktarda yardımın şehre girmesine izin verilirken, Filistin'in komşu ülkesi Ürdün, yardımların gece saatlerinde tıbbi malzeme ve ilaç dolu bir uçaktan paraşütle Gazze'ye ulaştırıldığını bildirdi. İsrail'in saldırıları yaklaşık bir aydır devam ederken, Filistin ve İsrail'in komşu ülkesi Ürdün harekete geçti. Refah Sınır Kapısı'ndan yardımların Gazze'ye sınırlı miktarlarda girmesine izin verilirken; Ürdün Kralı II. Abdullah, Gazze'deki Ürdün Sahra Hastanesi'ne acil tıbbi malzeme ve ilaç yardımlarının hava yoluyla ulaştırıldığını paylaştı.

"İlaçlar hava yoluyla ulaştırıldı"

Japonya’ya ABD uçağı düştü! 8 asker olduğu söyleniyor Japonya’ya ABD uçağı düştü! 8 asker olduğu söyleniyor

Ürdün resmi haber ajansı Petra'nın haberine göre, Kral Abdullah, "Gazze Şeridi'ndeki Ürdün Sahra Hastanesi'ne acil tıbbi malzeme ve ilaç yardımı havadan ulaştırıldı." açıklamasında bulundu.  X Platformu üzerinden açıklama yapan Kral Abdullah, " Allah'a hamdolsun ki Silahlı Kuvvetlerimizin Hava Kuvvetleri mensupları, bu gece yarısı Gazze Şeridi'ndeki Ürdün Sahra Hastanesi'ne acil tıbbi ve ilaç yardımını uçaktan indirmeyi başardılar." notunu düştü. "Gazze'deki savaş nedeniyle acı çeken yaralılara yardım etmek bizim görevimizdir" diyen Ürdün Kralı, ülkesinin Filistinli kardeşleri arasında en yakın ve en destekleyici ülke olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

"Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçak gece Ürdün'e uçtu"

Öte yandan Ürdün Ordusu'nun resmi internet sitesinde, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı'ndan askeri bir kaynağa dayanılarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kraliyet talimatları doğrultusunda tıbbi malzeme temini nedeniyle Yardımların tükenmek üzere olması ve Refah Kapısı üzerinden Gazze Şeridi'ne ulaştırılmasının gecikmesi üzerine Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçak gece Ürdün'e uçtu. Sahra Hastanesi paraşütle Gazze/76'ya acil tıbbi yardım attı." ifadelerine yer verildi. Hastanenin ciddi malzeme sıkıntısına rağmen çalışmalarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, Ürdün Silahlı Kuvvetlerinin söz konusu operasyonla Gazze Şeridi'ndeki ailelerin acılarını dindirme yönünde üzerine düşen insani rolü yerine getirdiği vurgulandı. Ürdün Kralı Abdullah, İsrail'in 25 Ekim'deki saldırıları sonrasında hasar gören ve hizmet dışı kalan Ürdün Sahra Hastanesi'nin çalışmalarına devam etmesi talimatını vermişti.

2009 Yılında Kuruldu

Gazze'de Ürdün Sahra Hastanesi 2009 yılında kuruldu. Ürdün ordusuna bağlı olan hastane, günlük yaklaşık 1200 kişiye hizmet veriyor. Tıbbi, idari ve teknik ekiplerin üç ayda bir değiştirildiği hastanede verilen hizmetler ücretsiz olarak veriliyor.