Tıpta Uzmanlık Eğitim Giriş Sınavı (TUS) sınav sonuçları geçtiğimiz gün 12 Mayıs tarihinde açıklanmasının ardından TUS kontenjanları ne zaman açıklanacak sorusu adaylar tarafından heyecanla bekleniyordu.

Adayların yerleştirme işlemleri adayların puanları, tercih sıraları ve programların kontenjanları dikkate alınarak yapılacak. İşte TUS yabancı dil yeterliliği şartı aranacak mı? TUS kontenjanları açıklandı mı? 2023 TUS tercihleri ne zaman yapılacak? sorularının cevapları…

TUS’a giren birçok aday sınavdan elde ettikleri puanlara göre uzmanlık alanlarına yerleştirilecek. Adaylar kontenjanları ve alım yapılan puanları merak edilirken Bakan Fahrettin Koca yaptığı açıklama ile beklenen cevabı paylaştı.

Bakan Işıkhan'ı işte bu dosyalar bekliyor! Asgari ücret, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ne kadar olacak? Bakan Işıkhan'ı işte bu dosyalar bekliyor! Asgari ücret, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ne kadar olacak?

21 bin 476 uzmanlık öğrenci adayının katıldığını TUS sınavı kontenjanları ile açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Eğitim ve araştırma hastaneleri kontenjanı, üniversitelere Sağlık Bakanlığı adına kontenjan, vakıf üniversiteleri kontenjanı ve diğer kontenjanlar ile birlikte toplam 9 bin 2 kontenjan planlaması yapılarak, yayımlanmak üzere ÖSYM'ye gönderilmiştir" dedi.

TUS tercih işlemleri ne zaman başlayacak?

ÖSYM tarafından henüz TUS tercih işlemleri takvimi duyurulmadı.  ÖSYM tarafından hazırlanacak kılavuz ile birlikte adayların tercih edebileceği kontenjanlar ve bölümler ayrı ayrı belirlenecek.

Sınav dönemi için tercih işlemleri ne zaman ve nasıl yapacakları konusuyla ilgili ÖSYM'nin
internet sitesinden öğrenilebilecek.

TUS yabancı dil şartı aranacak mı?

TUS sonucuna göre yerleştirme/ek yerleştirme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği şartı aranıyor. Yabancı dil yeterliliğini sağlayamayan adaylar için yerleştirme yapılsa bile ilgili kurum tarafından atama yapılamıyor.