ABD ile Ukrayna arasında 'güvenlik' anlaşması yapıldı ABD ile Ukrayna arasında 'güvenlik' anlaşması yapıldı

7 Ekim'den bu yana süren şiddetli çatışmaların ortasında, Gazze halkı ölüm ve açlık tehlikesi ile mücadele ediyor. Türk Kızılay, tüm zorluklara rağmen Deyr Belah'ta hizmet veren aşevinin kapasitesini günlük 10 binden 15 bin kişiye çıkardı. Kızılay, çatışmaların başlamasından sonra aşevini Gazze'nin kuzeyinden Refah’a, ardından da Refah'tan Deyr Belah'a taşımak zorunda kaldı. 

Türk Kızılay'ından Gazze'ye Büyük Destek Aşevi Kapasitesi Günlük 15 Bin Kişiye Çıkarıldı  (1)

Bölgedeki tüp gaz sıkıntısı nedeniyle Kızılay personeli, yemekleri enkazlardan toplanan odunlarla pişiriyor. Aşevinde pişirilen yemekler, büyük kazanlarla Gazze’nin çeşitli bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Zorlu koşullara rağmen faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılay, her gün 15 bin kişiye sıcak yemek dağıtarak Gazze halkına umut olmaya devam ediyor. 

Sekiz aydır Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlenen saldırılar, Gazze'ye insani yardım ulaştırmayı neredeyse imkansız hale getirdi. Ancak Türk Kızılay’ı, sınır kapılarında yaşanan aksamalara rağmen Ürdün Kızılay’ı ve Dünya Gıda Programı ile koordinasyon içerisinde, Erez Sınır Kapısı üzerinden 2500 gıda kolisi ve 2500 hijyen kitini Gazze'ye ulaştırdı. Bu insanı yardım malzemeleri, yerinden edilen Filistinliler için adeta birer can simidi oldu. Filistin Kızılay'ı da sosyal medya hesaplarından Türk Kızılay'ının yardımlarının Gazze’ye ulaştığını duyurdu. 

Türk Kızılay'ından Gazze'ye Büyük Destek Aşevi Kapasitesi Günlük 15 Bin Kişiye Çıkarıldı  (2)

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün son raporu, Gazze'deki durumun vahametini gözler önüne seriyor. Paylaşılan rapora göre, çatışmaların sona ermemesi halinde Temmuz ortasına kadar Gazze nüfusunun yarısını oluşturan bir milyondan fazla insan, açlık ve buna bağlı ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. 

Türk Kızılay’ın Gazze’deki aşevinin kapasitesini artırması, çatışmaların ortasında hayatta kalma mücadelesi veren Gazze halkına önemli bir destek sağlıyor. Her gün 15 bin kişiye sıcak yemek dağıtarak kronik açlıkla mücadele eden Gazze halkına umut olan Türk Kızılay, zor şartlar altında insani yardımın en güzel örneğini sergiliyor. 

Kaynak: İHA