Ankara Barosu Sokak Hayvanları Için Ses Yükseltti  (4)

Baharatçılarda bayram hüsranı: Sucuk baharatı satışı bekleneni karşılamadı Baharatçılarda bayram hüsranı: Sucuk baharatı satışı bekleneni karşılamadı

Yaklaşık üç hafta önce kamuoyunun gündemine gelen ve sahipsiz hayvanların uyutulması ihtimalini içeren yasa değişikliği, Türkiye genelinde büyük tepkilere yol açtı. Hayvan hakları savunucuları, yasanın geri çekilmesi için ülke genelinde sokaklara döküldü ve seslerini duyurmaya çalıştı. 

Ankara Barosu Sokak Hayvanları Için Ses Yükseltti  (3)

ANKARA BAROSU’NDAN AÇIKLAMA 

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılması planlanan değişiklikler ve sokak hayvanlarının durumu hakkında endişelerini dile getirdi. Sıhhiye Adliyesi önünde bir araya gelen hayvan hakları savunucuları ve avukatlar, hayvan hakları kanununda yapılması planlanan değişiklik haberleri sonrasında, sokak hayvanlarına yönelik şiddet olaylarına ve toplama işlemlerine  tepki gösterdi. 

Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Berkay Başer, baro adına yaptığı açıklamada, değişiklik yapılması planlanan kanunun yakından takip edildiğini ve sokak köpeklerinin toplatılarak öldürülmesi veya kötü koşullarda barınaklara kapatılması yönündeki haberlerin büyük endişe yarattığını belirtti. Başer, yıllardır sokak hayvanlarına kısırlaştırma yapılmadığını ve yerleşim yerlerinden uzak alanlara götürülerek adeta sokak hayvanlarının ölüme terk edildiklerini söyledi. 

Başer, sokak hayvanlarının kuduz riski taşıdığı yönünde yapılan yalan yanlış açıklamaların, halk arasında panik ve korkuya neden olduğunu da vurguladı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerin kasıtlı olarak çarpıtıldığını belirten Başer, resmi verilere göre son 5 yılda kuduz vakalarında ciddi bir azalma görüldüğünü ifade etti. Münferit vakaların sorumlusunun ise aşılama görevini gereği gibi yerine getirmeyen kamu kurumları olduğunu söyledi. 

Avukat Berkay Başer, geçen yıl Şanlıurfa'da iki kişinin ölümüyle sonuçlanan kuduz vakasından birinin Suriye'de, diğerinin ise sahipli hayvan kaynaklı olduğunu hatırlattı. Ancak basında yer alan haberlerde sokak hayvanları kaynaklı olduğu yönünde algı yaratıldığını belirtti. Başer, geçen hafta yine Şanlıurfa'da kuduz vakası görüldüğü iddiasıyla iki mahallenin karantina altına alınması uygulamasının da samimi ve prosedüre uygun olmadığını söyledi.  

Ankara Barosu Sokak Hayvanları Için Ses Yükseltti  (2)

“GEREKLİ HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ” 

Başer, ayrıca büyükşehir belediyesi barınağına getirilen ilgili köpeğin 3 Haziran tarihinde şüpheli ölümü üzerine rapor düzenlenerek Adana İl Tarım Müdürlüğüne gönderildiğini ve hemen ertesi gün köpeğin kuduz pozitif olduğuna dair rapor verildiğini söyledi. Veteriner hekimlerin görüşleri doğrultusunda, bu raporu şaibeli bulduklarını ve gerekli hukuki süreci başlatacaklarını belirterek konuya dair şu açıklamalarda bulundu;

“Geçtiğimiz hafta Şanlıurfa’da yaşanan bir olayda kuduz vakası görüldüğü iddiası üzerine iki mahalle karantinaya alınmıştı. Karantina uygulaması yasal olmakla birlikte samimi ve prosedüre uygun değildir. Zira, karantina bölgesine büyükbaş ve küçükbaş hayvan girişi de yasaklanması gerekirken bununla ilgili bir önlem alınmamıştır. Ayrıca, büyükşehir belediyesi barınağına getirilen ilgili köpeğin 3 haziran tarihinde şüpheli ölümü üzerine rapor düzenlenerek Adana İl Tarım Müdürlüğüne gönderilmiş, hemen ertesi gün Adana İl Tarım Müdürlüğü tarafından köpeğin kuduz pozitif olduğu yönünde rapor verilmiştir. Nakil dahil, 1 günden az bir sürede tüm testlerin tamamlanması nerdeyse imkansızdır. Veteriner hekimlerin de görüşleri doğrultusunda, şaibeli olduğunu düşündüğümüz raporu düzenleyen kurumlarla ilgili gerekli hukuki süreci başlatacağımızı da bildiriyoruz” 

Ankara Barosu Sokak Hayvanları Için Ses Yükseltti 11

“BUKET ÖZGÜNLÜ SERBEST BIRAKLIMALI” 

 Başer, Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü'nün, Şanlıurfa'da karantina bölgesine 120 km uzaklıktaki Siverek barınağından, hasta ve bakımsız hayvanları Belediye tarafından düzenlenen tutanakla sahiplenerek tedavi için Ankara'daki yaşam alanına götürürken, İçişleri Bakanlığı ve Valilik talimatıyla gözaltına alındığını ve tutuklanarak cezaevine gönderildiğini belirtti. Başer, hayvanlara işkence yapanların ve öldürenlerin bir gün bile tutuklu yargılanmadığını, ancak hayvanları yaşatmak için çabalayanların cezalandırıldığını söyledi. Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Buket Özgünlü'nün derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

“ÜLKE GENELİNDE KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI” 

Ülke çapında bir an önce kısırlaştırma seferberliği başlatılması, 5199 sayılı kanuna uygun olarak yerel yönetimlerce kısırlaştırılıp aşılanan hayvanların alındığı yere geri bırakılması gerektiği ifade edildi. Kanuna aykırı davranan şahıs ve yerel yönetimlerin yetkilileri hakkında caydırıcı cezalar uygulanması gerektiğinin altını çizen Başer, hayvanlara yönelik işlenen fiillerle ilgili cezaların artırılması ve caydırıcı olması bakımından hapis cezaları verilmesi gerektiğini söyledi. 

Ankara Barosu olarak tüm hak ihlallerinin karşısında olduklarını belirten Başer, hayvanlar için de adalet arayışlarını sürdüreceklerini ve sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. 

Muhabir: KÜBRA AÇIKGÖZ