Üç Türk iş adamı, Filistin'de İsrail'in uyguladığı zulüm ve soykırıma dikkat çekmek amacıyla Afrika'nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro'nun zirvesindeki Uhuru Tepesi'ne tırmanarak Türk ve Filistin bayraklarını dalgalandırdılar. 

Türk iş adamları Ömer Lütfi Soylu, Osman Nuri Önügören ve Fatih Akaydın, 5.895 metre yüksekliğindeki Kilimanjaro Dağı'nın zirvesine tırmanarak Filistin'e desteklerini gösterdiler. Soylu, tırmanış sırasında büyük zorluklar yaşadıklarını ve ekipten bir kişinin zirveye ulaşamadan geri dönmek zorunda kaldığını belirtti. 

Zirveye ulaşmadan önce, ana kampa kadar süren 43 kilometrelik sürekli tırmanış, soğuk ve rüzgarla mücadele edilerek dört gün sonunda tamamlandı. Ana kampta sadece 4 saat dinlenip, zaman zaman yüzde 80 eğime ulaşan rota üzerinden 12 kilometrelik tırmanış ile zirveye ulaştılar. Zirve gününde süper ay nedeniyle çok soğuk ve rüzgarlı bir gecede tırmanmalarına rağmen, Filistin halkına desteklerini ifade edebildikleri için tüm yaşadıkları zorluklara değdiğini söylediler. 

Polonya'da madende göçük: 1 ölü, 17 yaralı Polonya'da madende göçük: 1 ölü, 17 yaralı

Zirveye ulaşan Soylu, bu zorlu tırmanışın ardından Türk ve Filistin bayraklarını dalgalandırarak, Filistin halkına desteklerini gösterebildikleri için gurur duyduklarını belirtti. Tırmanışlarının, Filistin'de yaşanan zulüm ve soykırıma dikkat çekmek için önemli bir adım olduğunu vurguladı. 

Kaynak: İHA