Meksika üzerinden ABD'ye geçmeye çalıştığı tahmin edilen sekiz Çinli mülteci, teknelerinin alabora olması sonucu hayatını kaybetti. Bir kişi ise kurtuldu.

Meksika'nın Oaxaca eyaletinde bir sahilde sekiz Çin vatandaşının cansız bedeni bulundu. Yetkililer, tekneleri alabora olan mültecilerin hayatını kaybettiğini belirtti.

29 Mart Cuma günü mültecilerin ABD'ye ulaşmak için kullandığı güzergâh üzerinde ölü bulunan yedi kişinin kadın, bir kişinin erkek olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bir Meksika vatandaşının idaresindeki tekne, bir gün önce Guatemala sınırındaki Chiapas eyaletinden yola çıkmıştı.

188 gündür 'Gazze'de kıtlık var' demeye korkan bir ABD var 188 gündür 'Gazze'de kıtlık var' demeye korkan bir ABD var

BBC'nin aktardığı habere göre, alabora olan tekneden bir kişi sağ kurtulurken, tekneyi idare eden kişinin akıbeti henüz netlik kazanmadı.

Oaxaca Savcılığı, mültecilerin cansız bedenlerinin Playa Vicente yakınlarındaki bir sahilin yakınlarında bulunduğunu ifade etti.

Tekne Böyle Alabora Oldu, Sekiz Mülteci Yaşamını Yitirdi 2

Savcılık, kazanın sebebini araştırdıklarını ve hayatını kaybeden kişilerin kimliğinin teşhis edilmesi için Meksika'daki Çin Büyükelçiliği ile birlikte çalıştıklarını belirtti.

2023 yılında ABD-Meksika sınırında yaklaşık 37 bin Çinli gözaltına alındı.

Meksika üzerinden ABD'ye geçmeye çalışan mültecilerin sayısı son yıllarda artış gösterdi. 2021'den bu yana 6,3 milyonu aşkın kişi ülkeye 'yasa dışı' yollardan girdiği düşünülüyor.

Son yıllarda çete şiddeti, yoksulluk, siyasi baskı ve doğal afetler gibi sebeplerin kişileri göçe zorladığı Orta ve Güney Amerika ülkelerinin ardından en fazla sayıda sığınmacı ise Çin'den geliyor. Buna göre, geçen yıl, 37 binden fazla Çin vatandaşı ABD-Meksika sınırında gözaltına alındı. Bu, iki yıl öncesine göre yaklaşık 50 kat artışı ifade ediyordu.