Bu doların bir yüzü yok! Önce sahte sandı, sonra gerçeği anladı Bu doların bir yüzü yok! Önce sahte sandı, sonra gerçeği anladı

TBMM’de milletvekillerine Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak bastığı madeni 5 lira dağıtıldı. Dağıtılan 5 liranın Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olduğu duyurulurken, TBMM’de milletvekillerine Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün bastığı madeni 5 lira dağıtıldı.

meclis

TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun’un talimatı ile dağıtıldı

TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun’un talimatıyla özel kutu içerisinde dağıtımı sağlanan yeni madeni 5 liraların Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak basıldığı bildirildi. “Tedavül hatıra parası” notu bulunan kutuda, 5 lirayla ilgili bilgilerinde verildiği görüldü. 5 liranın ağırlığının 8,25 gram ve çapı 28,15 mm olduğu gibi özelliklerinde yazılı olduğu kutuda, ön ve arka yüzün özellikleriyle için şu ifadelere yer verildi: 

“Ön yüz: Dış halkada sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörünün tekrarı kullanılarak derinlik kazandırılmıştır. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız yer alır. Ortada; Türkiye yüzyılı logosu yer alır. Bunun solunda ‘5’ rakamı altta ‘TÜRK LİRASI’ yazısı ve yazının altında ‘2023’ yer alır.

Arka yüz: Atatürk rölyefi, altta; Cumhuriyet'in yüzüncü yılı logosu, çevrede: ‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ yazısı yer alır."