Türkiye Barolar Birliği'nin çağrısı üzerine Ankara Sıhhıye'de toplanan avukatlar, hep birlikte Yargıtay binasına yürüdü. Yargıtay'ın, TİP Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyelerine suç duyurusunda bulunmasına tepkilerini ortaya koyan Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) çağrısıyla toplanan avukatlar, Sıhhiye'deki Ankara Adliyesi'nden Ahlatlıbel'deki Yargıtay binasına kadar yürüdü.

Mehmetçik 2 yıl daha Libya'da! Mehmetçik 2 yıl daha Libya'da!

tbb-1

"Avukatlar olarak bugün sesimizi ve sözümüz yükseltiyoruz"

Yürüyüş için bir araya gelen avukatlar, ilk önce saat 09.05'te Ankara Adliyesi önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu ve ardından saygı duruşunda bulundu.  Avukatlar 10 Kasım'ı anmalarının ardından saat 09.30'da Sıhhiye'den yürüyüşlerine başladı. İlk önce TTB binasına giden avukatları temsilen konuşan TBB Başkanı Erinç Sağkan, şunları kaydetti:

"Atatürk'ün en büyük mirasım dediği Cumhuriyetin temeli hukuk devleti olmasından geliyor. Bugün hukuk devletinin maalesef ki anayasanın ihlal edilerek en ağır şekilde aşındırıldığı tarihsel bir süreci yaşıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz süreç basit bir hakim içtihat farklılığı gibi yorumlandığı bir konu değildir. Süreç, kurumlar arasındaki çekişme olarak adlandırabileceğimiz bir kısır tartışma da değildir. Süreç, anayasanın ikinci maddesinin açıkça yok sayıldığı, artık bir hukuk devleti olup olmadığımızın tartışıldığı ve buna karar verileceği bir süreçtir. O yüzden tarihi bir sorumluluğumuz var ve aldığımız mirası hakkıyla yerine getirebilmek adına Türkiye'de savunmayı temsil eden avukatlar olarak bugün sesimizi ve sözümüz yükseltiyoruz. Bugün saat 15.00'de Ahlatlıbel'de tüm meslektaşlarımıza birlikte Anayasa'yı anayasal düzeni ve hukuk devletini savunmak için orada olacağız."

özel

Özgür Özel'de Oradaydı

Yürüyüş boyunca 'Hukuk siyasetin oyuncağı olamaz' ve 'Darbeye hayır' sloganları atılan yürüyüşün ardından avukatlar, saat 15.00 sularında Yargıtay binasına vardı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Yargıtay önüne geldi ve bir açıklamada bulundu.  Özgür Özel, şunları dile getirdi:

"Türkiye, anayasa geleneği çok güçlü olan bir ülke ancak AKP ülkeyi anayasasızlaştırmaya çalışıyor. Erdoğan'ın açıklamalarına kadar bu bir yargı kriziydi ancak bunun Erdoğan eliyle anayasal düzenin ortadan kaldırılmaya çalışılması, halkın iradesine karşı Erdoğan liderliğiyle bir kalkışma hazırlandığı anlaşılıyor. AKP-MHP ittifakının anayasayı referanduma götürecek sayısı yoktu."