Cumhurbaşkanlığı tarafından daha önce kesin korunacak hassas alan olarak belirlenen Sivas'ın Hafik ilçesindeki Hafik Gölü'nde çevre düzenleme çalışmaları başlatıldı. İlçeye 1.5 kilometre uzaklıkta bulunan Hafik Gölü, doğal güzellikleri ve Türkiye'de göl evleri türündeki yerleşim tarzının tek örneği olan Pılır Höyüğü ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Doğal dokusu muhafaza edilerek turizme kazandırılması planlanan gölde, kapsamlı bir proje hayata geçiriliyor.

Sivas'ın Gözdesi Hafik Gölü Turizme Kazandırılıyor (3)

Hasadı Başladı Kilosu Tam 200 Lira Binbir Derde Deva Hasadı Başladı Kilosu Tam 200 Lira Binbir Derde Deva

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan ve onaylanan, Sivas İl Özel İdaresi ve Hafik Belediyesi tarafından yürütülen projenin detayları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Vali Şimşek, Hafik Gölü'nde restoran, kafe, gezinti iskelesi, kuş gözlem kulesi, otopark ve yürüyüş yollarının yapılacağını belirtti.

"RESTORASYON ÇALIŞMALARI OLACAK"

Vali Yılmaz Şimşek, 15 bin metrekarelik bir alanda  alanda yeni bir çevre düzenlemesi gerçekleştirildiğini belirterek konuya dair şu açıklamlarda bulundu:
"Hafik ilçemizin ve ilimizin önemli bir doğal güzelliği olan Hafik Gölü'nde incelemelerde bulunuyoruz. İnşallah burada bir çevre düzenlemesi işini hayata geçiyoruz. Özel İdaremiz ve Hafik Belediyemiz iş birliği ile yine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın desteği ile 15 bin metrekare alanda yeni bir çevre düzenlemesi gerçekleştiriyoruz. Doğal güzellikle uyumlu bir şekilde bu kapsamda öncelikle restorasyon çalışmaları olacak hem restoranda hem de kafede. Yine yürüyüş alanları olacak. Aydınlatma, park alanları ve çocuk oyun alanları gibi peyzaj düzenlemeleri ve iskele bu proje kapsamında uygulamaya geçirilecek."

Sivas'ın Gözdesi Hafik Gölü Turizme Kazandırılıyor (2)

Vali Şimşek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın destekleriyle kısa zamanda hayata geçirerek bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Vali Şimşek, amaçlarının Hafik'in doğal güzelliklerini turizme kazandırarak ilçenin turizim potansiyelini yükseltmek olduğunu belirtti.
 

Kaynak: İHA