Rusya, Harkiv şehrine saldırılarını artırdı. Şehre yapılan hava saldırısında 5 kişi yaşamını yitirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Belarus ve Türkiye’deki görüşmeler temel alınarak müzakerelere geri dönülebileceğini ifade etti.

Rusya, Ukrayna'nın Harkiv şehrinde inşaat malzemeleri satılan bir mağazayı bombaladı. Mağazaya 2 güdümlü füze isabet etti. Saldırıda en az 5 kişi öldü, 59 kişi ise yaralandı. Olay yerinden gelen bilgilere göre, ayrıca 17 kişinin akıbeti hakkında henüz bir bilgiye ulaşılamadığı belirtildi.

Sahada çatışmalar sürerken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den müzakerelere dönülebileceği mesajı geldi.

Daha önce Belarus ve Türkiye’de gerçekleşen müzakerelere işaret etti.

Buralarda varılan temel nitelikteki anlaşmalar ve sahadaki gelişmelerden yola çıkarak ilerlenebileceğini söyledi.

Olası müzakerelerin kiminle yürütüleceği hakkında, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin meşruiyeti kalmadığını belirtti.

"PUTİN HARİÇ TÜM DÜNYA ÇABALIYOR"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise Putin'in İsviçre'de düzenlenmesi planlanan, Rusya'nın davet edilmediği 'Barış Zirvesi'nden korktuğunu iddia etti.

15-16 Haziran'da düzenlenmesi planlanan zirvenin yapılması için "Putin hariç tüm dünya çabalıyor" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nden Ukrayna'ya ilave askeri yardım yapılacağı bilgisi geldi.

Yardımın, aralarında çeşitli top mermileri ve güdümlü füzelerin de olduğu 275 milyon dolar değerinde mühimmatı içereceği ifade edildi.

Amerikan medyasında ise Ukrayna'da kullanılan Amerikan yapımı silahların birçoğunun Rusya tarafından etkisizleştirildiği öne sürüldü.

Netanyahu: “Hamas'ı yok etme hedefimizi sürdürüyoruz” Netanyahu: “Hamas'ı yok etme hedefimizi sürdürüyoruz”

Washington Post'taki haberler göre; bazı silahların Rusya'nın kabiliyetleri karşısında zaman içinde işlevsiz kaldığı iddia edildi.