Premier Lig ekiplerinden Everton, tarihi bir cezayla karşı karşıya kaldı.

Ankaragücü-Beşiktaş maçına dakikalar kaldı! Takımların ilk 11'leri belli oldu Ankaragücü-Beşiktaş maçına dakikalar kaldı! Takımların ilk 11'leri belli oldu

Everton, Premier League'in sürdürülebilirlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 10 puan silme cezası aldı.

"YAPTIRIM DERHAL YÜRÜRLÜĞE GİRECEKTİR"

Premier Lig'den yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Bağımsız bir Komisyon, Premier Lig'in Kârlılık ve Sürdürülebilirlik Kurallarını (PSR'ler) ihlal ettiği gerekçesiyle Everton FC'ye derhal 10 puan silme cezası vermiştir. Premier Lig, bu yılın başlarında kulüp aleyhinde bir şikâyette bulunmuş ve davayı bağımsız bir komisyona havale etmiştir. Dava sürecinde kulüp, 2021/22 sezonunda sona eren dönem için PSR'leri (Sürüdülebilirlik kuralları) ihlal ettiğini kabul etti ancak ihlalin kapsamı konusunda anlaşmazlık devam etti.

Geçtiğimiz ay yapılan beş günlük duruşmanın ardından komisyon, Everton FC'nin ilgili döneme ilişkin PSR hesaplamasının, Premier Lig'in iddia ettiği gibi 124,5 milyon sterlinlik bir kayıpla sonuçlandığını ve bunun PSR'ler kapsamında izin verilen 105 milyon sterlinlik eşiği aştığını tespit etti. Komisyon, 10 puanlık bir kesinti şeklinde sportif bir yaptırım uygulanması gerektiği sonucuna varmıştır. Bu yaptırım derhal yürürlüğe girecektir.

DÜŞME HATTINA GERİLEDİ

İngiliz ekibi, bu cezayla birlikte 4 puanla Premier League'de küme düşme hattına geriledi.

Everton Kulübü’nden yapılan açıklamada, kararın kabul edilemez olduğu ve itiraz edileceği açıklandı.