Pomega Enerji, Polatlı OSB'deki lityum demir fosfat pil üretim tesisini 29 Ağustos'ta gerekleştireceği açılış ile devreye alacak.  Pomega Enerji Depolama Teknolojileri AŞ tarafından Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) inşa edilen lityum iyon pil hücresi. Giga Fabrikası, 29 Ağustos 2023 tarihinde yapılacak açılış töreniyle üretime başlayacak. Açılış saat 16.00'da Polatlı Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilecek. 

"Bir Diğer Fabrika Güney Carolina'da"

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik AŞ'nin [KONTR] iştiraklerinden Pomega Enerji, prizmatik lityum-demir pil hücreleri fosfat (LiFePO4) ve pil fabrikasında enerji depolama ürün ve sistemlerini faaliyete geçirdi. Kontrolmatik AŞ daha önce benzer bir Pomega fabrikasını Polatlı OSB, Güney Carolina, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) kurmuştu. ABD'deki tesise 2025 yılına kadar toplam 272 milyon dolar yatırım yapılacak.

Altındağ'ın meyve ormanında bereketli hasat Altındağ'ın meyve ormanında bereketli hasat

Polatlı OSB'de kurulacak yeni tesis, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Orta Doğu, Yakın Doğu ve Türk Cumhuriyetlerinin enerji depolama ihtiyacını karşılayacak. Tesisin ilk üniteleri 2023 yılının Ağustos ayında devreye alındı. Tüm inşaat aşamaları tamamlandığında toplam 600 kişiye yeni istihdam sağlayacak tesis, 2024 yılında tam olarak faaliyete geçecek. İlk fazın 2023 yılında devreye alınmasının ardından kurulumun 2024 yılında 3.000 MWh/yıl kapasiteye ulaşması bekleniyor. Enerji depolama konusu, etap planının başarısında en kritik unsurlardan biri olarak değerlendiriliyor. yenilenebilir enerji sektörünün büyümesine giden yolu açarak fosil yakıtları ortadan kaldırmak. Toplam 100.000 metrekare alan üzerine inşa edilen ve yaklaşık bir buçuk yılda tamamlanan Giga Fabrika, rüzgar ve güneş gibi öngörülemeyen yenilenebilir kaynaklara sahip enerji santrallerinin daha güvenilir ve öngörülebilir "baz yük enerji santralleri" üretmesine yardımcı olacak.