Adalet Bakanlığı, 03.05.2024 tarihli vermiş olduğu kararda 874 il ve ilçe merkezinde değişik türlerde  2.450 mahkeme kurulmasına karar verildi.

Mamak’ta düzenlenen 19 Mayıs Dart Turnuvası'nda öğrencilerden büyük başarı Mamak’ta düzenlenen 19 Mayıs Dart Turnuvası'nda öğrencilerden büyük başarı

Polatlı ilçesi için ise 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, 5. ve 6. Asliye Ceza Mahkemesi kurulmasına karar verildi. Geçtiğimiz aylarda ise ilçemizde Ağır Ceza Mahkemesi’nin kurulmasına karar verilmişti. Böylece son 1 ay içerisinde Polatlı’da 4 yeni mahkeme kurulmuş olacak.

Polatlı ilçesinde bulunan adliye binası ise fiziki olarak bu kadar mahkemeyi kaldıracak durumda değil. Geçtiğimiz aylarda kurulmasına karar verilen Ağır Ceza mahkemesi için yer arayışı, adliyede tadilat devam ederken yeni kurulan 3 ayrı mahkeme için duruşma salonu, hakim odası, müdür ve kalem odası bulmak ise çok güç olacak.

Bu zorluklar sadece Polatlı için değil, 874 yerleşim yerinde, 2.450 mahkeme için geçerli olacak. Bir gecede kurulmasına karar verilen bu kadar mahkeme için , hakim , müdür,  katip, mübaşir bulmak ve bunlardan önemlisi bina sorununu çözmek zor olacak.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunun Ankara Barosu Polatlı İlçe Temsilcisi Av. Ali Kuş, ‘’ Bir gecede 2450 mahkeme kurulmasına karar veren bakanlığın amacı , yargıdaki ağır aksak işleyen gidişi hızlandırıp kaliteyi arttırmak mı yoksa, başka niyetler mi var. Bir gecede kurulan 2.450 mahkeme için hakim müdür ataması yaparak kadrolaşmak mıdır. Atamalar da , mülakata devam edileceğini açıklayan iktidarın amacı yandaşlara kadro açmak mıdır.’’ dedi.