Polatlı'da, şehre ilk defa gelen yabancı vatandaşların, özellikle asker ve öğrencilerin, bazı esnaflar tarafından fahiş fiyatlarla haksız fiyatlandırmaya maruz kaldığı iddiaları tepkilere neden oldu. Bu durum, Polatlı'yı bilmeyen kişilere fahiş fiyat uygulamanın yanı sıra Polatlı esnafını da olumsuz etkiliyor.

Polatlı Postası Gazetesi’nden Sinem Kopar Dindar’ın haberine göre, Polatlı’da bulunan üniversite ve topçu okulu nedeni ile Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda insan eğitim, çalışma ve vatani görevini yapmak için geliyor. Bunlardan bazıları Polatlı’dan ayrılırken iyi düşünceler ile ayrılıyor kimisi ise gördüğü en kötü yer olarak anıyor. Polatlı dışından çok sayıda insanın şehre gelmesi Polatlı ekonomisine de canlılık katarken bu faydadan en çok esnaflar yararlanıyor. Fakat bazı esnaflar özellikle hizmet sektöründe yabancı olduğunu anladığı bir kişiye fahiş fiyat söyleyebiliyor. Mesela bir berber normalde 150 TL olan tıraş hizmeti için 300 TL ücret alabiliyor. Son günlerde Polatlı'ya gelen öğrenci, asker, öğretmen, asker aileleri gibi şehre yabancı vatandaşların, bazı esnaflar tarafından fahiş fiyatlarla haksız fiyatlandırmaya maruz kaldığı iddiaları üzerine Polatlı Berberler Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı harekete geçti. Başkan Bastı, dün berber dükkânlarını gezerek fiyatlar hakkında uyarılarda bulundu. Bu şekilde haksız fiyat uygulaması yapan esnafların yetkililere bildirilmesi hususunda çağrı yapan Başkan Bastı “Elinizi vicdanınıza koyun, Polatlı’yı böyle mi tanıtıyorsunuz? Vicdanlı ve ahlaklı olun!” diyerek tepkisini dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 05 29 At 10.44.28

BAŞKAN BASTI SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Ziyaretlerinde esnaflara seslenen Bastı; "Bu tür davranışlar ne ticaret ahlakına ne de insanlığa sığar. Esnaflık, sadece kazanç sağlamak değil, aynı zamanda vicdanlı ve ahlaklı olmayı gerektirir" dedi. Fahiş fiyat uygulamalarının Polatlı'nın imajına zarar verdiğini ve bu tür olayların tekrar yaşanmaması için Oda olarak esnafları sık sık uyardıklarını dile getiren Bastı; “Polatlı’da böyle bir muamele gören insan bir daha Polatlı’ya yolu düşse de gelmez. Asker olsun öğrenci olsun, bizim bu insanlara bırakın fahiş fiyat söylemeyi indirim bile yapmamız gerekir. Şehirlerinden uzakta, belki de yaşadığı yerin sınırlarından ilk defa dışarı çıkmış birinin geldiği ilk şehirde böyle bir olaya maruz kalması kabul edilebilir değildir. Ayrıca birkaç fırsatçının böyle bir şey yapması ile namusuyla esnaflık yapan arkadaşlarımızın zan altında kalması da haksızlıktır. Kimsenin kimseye böyle bir şey yaşatmaya hakkı yok! Kimsenin Polatlı’ya bu lekeyi sürmeye hakkı yok. Hepimiz zor zamanlardan geçiyoruz. Bu süreçte birbirimize destek olmalı, daha fazla kazanç uğruna kimseyi mağdur etmemeliyiz" dedi.

ASKİ duyurdu: 24 Haziran'da Beypazarı'nda su kesintisi yaşanacak ASKİ duyurdu: 24 Haziran'da Beypazarı'nda su kesintisi yaşanacak

ÇAĞRI ARCAKLIOĞLU

Editör: Çağrı Arcaklioglu