Önceki yıllarda işçilerin 50 kiloluk çuvalları doldurduğu ve buna göre ücret aldığı biliniyordu. Ancak, depolamanın 50 kiloluk çuvallarla yapılmasıyla birlikte marketlerin tercih ettiği çuvalların 25 kilogramlık olduğu gerçeği, üreticiler ve işçiler arasında soru işaretlerine yol açtı.

Sincan’da bayram öncesi denetimler başladı Sincan’da bayram öncesi denetimler başladı

Hasadın yapılacağı Ağustos ayı öncesinde, Polatlı İlçe Tarım Komisyonu'nun toplanarak üreticiler ve işçileri bir araya getireceği öğrenildi. Toplantıda, soğan hasadı sürecinde kullanılacak çuval boyutları ve işçi ücretleri gibi konular ele alınacak. Tarafların talepleri dinlenecek ve görüşülecek.

MARKET TALEPLERİ VE İŞÇİ ENDİŞELERİ

Çiftçiler, özellikle marketlerin talep ettiği 25 kilogramlık çuvalların, işçilerin çalışma sistemini nasıl etkileyeceği konusunda endişeli. Geçmiş yıllarda 50 kilogramlık çuvallarla çalışan işçilerin, yeni sistemde daha fazla çuval doldurması gerekecek ve bu da ücretlerin yeniden belirlenmesi anlamına geliyor. Yapılacak toplantıda, taraflar bu sorunları ve taleplerini dile getirmesi bekleniyor. Ayrıca, işçilerin bu yılki ücretlerinin de belirleneceği toplantıda, tarımsal üretimin ve işçi haklarının dengeli bir şekilde gözetilmesi hedefleniyor. Polatlı’daki soğan üreticileri ve işçileri, toplantıda alacakları kararların hasat sürecindeki çalışma koşullarını ve gelirlerini nasıl etkileyeceğini merakla bekliyor.

ÇAĞRI ARCAKLIOĞLU

Editör: Çağrı Arcaklioglu