Pakistan’da görülen aşırı sıcaklarda termometreler 50 dereceyi gördü.

Fransa'nın pop yıldızı Françoise Hardy'dan acı haber Fransa'nın pop yıldızı Françoise Hardy'dan acı haber

Pakistan’da aşırı sıcak hava dalgası ülkenin çeşitli noktalarında etkisini gösteriyor. Bugün termometrelerin 50 dereceye ulaştığı ülkede halk da sıcaktan bunaldı. Pakistan Meteoroloji Dairesi'nden yapılan bilgilendirmede, Lahor’da sıcaklığı 43C'ye yükseldiği ve nem oranının yüzde 17 olarak ölçüldüğü kaydedildi. Lahor’da sıcak havaların 27 Mayıs 2024 tarihine kadar etkili olacağı belirtilen açıklamada ülkenin çeşitli şehirlerinde de sıcaklıkların 40 derecenin üzerinden seyrettiği bildirildi. Ülkenin Sindh eyaletine bağlı Moenjodaro ve Dadu’da termometreler 50, Nawabshah ve Sukkur’da 49, Mithi’de 46; Belucistan eyaletinde yer alan Turbat ve Sibi’de 48; Pencap eyaletinde bulunan Bahawalpur’da 47 dereceyi gösterdi. Karaçi’de ise 36 derece sıcaklık kaydedilirken nem ise yüzde 50 olarak duyuruldu.

Pakistan’da Termometreler 50 Dereceyi Gösterdi 3

Pakistanlı yerel yetkililer, aşırı sıcak hava dalgası ve sıcak çarpması sebebiyle ölüm risklerine karşı vatandaşlarını uyardı. Gereği olmadıkça dışarı çıkılmaması kaydedilen açıklamada sıvı tüketimine de özen gösterilmesi tavsiye edildi.

Ülkede 2015 senesinde görülen aşırı sıcaklarda termometreler 49 dereceyi göstermiş, çoğunluğu Karaçi şehrinde olmak üzere yaklaşık 2 bin kişinin dehidrasyon ve sıcak çarpması sonucu ölümün sebep olmuştu.

İHA