CHP lideri Özgür Özel Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yargıtay'ın AYM'ye yönelik gündeme bomba gibi düşen açıklamasının ardından konuya ilişkin yorumlarına tepki gösteren Özel, ''Sen Anayasanın hükmünü değiştirecek güçte değilsin, millet bu yetkiyi vermedi. Sen o yüzde darbecisin, bu bir darbe girişimidir" diye konuştu.

TBB'NİN YÜRÜŞÜNE ÖZEL'DEN DESTEK

Temel Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a Kira Eleştirisi: “21 yıldır iktidarda kendisini sorgulama ihtiyacı duymamış” Temel Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a Kira Eleştirisi: “21 yıldır iktidarda kendisini sorgulama ihtiyacı duymamış”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBB'nin çağrısıyla avukatların Sıhhiye'den başlattığı yürüyüşe destek sağladı.  Anayasa Mahkemesi önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yargıtay'ın AYM hamlesiyle ilgili sözlerine tepki gösteren Özel şu ifadeleri kullandı: "Sen Anayasanın hükmünü değiştirecek güçte değilsin, millet bu yetkiyi vermedi. Sen o yüzden darbecisin,bu bir darbe girişimidir."

ÖZGÜR ÖZEL AYM ÖNÜNDE KONUŞTU

Özel konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Cumhurbaşkanının dün uçakta kullandığı ve bugün sabah 10'a kadar ambargolu olan ifadeler bir yargı kriziydi. Ama bugün sabah 10'da Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını duyduktan sonra bunun Erdoğan liderliğinde anayasal rejimin ortadan kaldırılması ve bir kalkışmayla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor. Sen Anayasanın hükmünü değiştirecek güçte değilsin, millet bu yetkiyi vermedi. Sen o yüzden darbecisin,bu bir darbe girişimidir."

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ DAHİL GEREKEN NEYSE YAPACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan dönüşü uçakta yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Her şeyden önce Yargıtay'ın bir yüksek mahkeme olduğunu herhalde kimse inkar edemez. Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir. Şu an itibarıyla Yargıtay'ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez." 

Bu açıklamaların üzerinden 2 saatgeçikten sonra Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programında Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki krize ilişkin yeni bir açıklama gerçekleştiren Erdoğanaçıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Gerekirse anayasa ve yasa değişiklikleri dahil tüm yöntemleri kullanarak, tekrar böyle bir tartışmanın ortaya çıkmaması için gerekenleri yapacağız."