Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, son yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekti. Özellikle son seçimlerin ardından bazı şehirlerin belediyelerinde, akrabaların işe alınması gündemde tepki toplamıştı.

Bunun üzerine Sözcü’ye açıklama yapan Özgür Özel, bu durumlara göz yummayacaklarını söyleyerek, ilgili belediye başkanlarının tek tek arandığını ve atanan isimlerin istifa ettirildiğini belirtti.

Özel açıklamasında, "Milletvekilleri ya da belediye başkanlarının yakınları istediği kadar liyakatli olsunlar, AK Parti'nin bu kadar nepotizm (kayırmacılık) yaptığı bir yerde bu tip atamaları kimseye anlatamayız. Bu kadar işsizlik ve yoksulluğun olduğu yerde bu tip işler CHP'ye duyulan güveni kökten sarsar. Hiç tavizimiz yok. Asla kabul etmiyoruz” dedi.

“GÖZÜNE YAŞINA BAKAMAYIZ”

“En sert tepkiyi ben gösteriyorum. Bundan sonra da asla izin vermeyeceğiz” diyen Özel, “Atamaların geri alınması gerekiyor. Aksi takdirde parti hukuku içinde ne yapmamız gerekirse onu yaparız. Bana yapılan her kusuru, partideki her hatayı affedebilirim. Ama belediyede akraba, eş, dost işi ve paralı pullu işlere bulaşanların gözüne yaşına bakamayız” şeklinde konuştu.

Bu isimlerin tek tek arandığını belirten Özel, Balıkesir, Bursa, Kırşehir gibi şehirlerdeki belediye başkanları ile görüşerek yapılan bazı atamaların geri alınması gerektiğini yönünde haberin iletildiğini belirtti. Özel, bundan sonraki atamaları da takip edeceklerini söyleyerek şunları vurguladı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan örnek gösterildi Cumhurbaşkanı Erdoğan örnek gösterildi

"Hatta 'Alarma geçin' dedim. WhatsApp grupları var başkanlara ait. 'Oraya yazın' dedim, 'Genel başkan bizzat takip ediyor, bu işlere sakın kalkışılmasın' diye."