Mansur Yavaş net konuştu: Ya kanuna uyun ya da otobüslerin tamamını bize satın Mansur Yavaş net konuştu: Ya kanuna uyun ya da otobüslerin tamamını bize satın

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere mazeretli yer değiştirme talepleri kapsamında öğretmen atama tercihleri ​​yapılmaya başlandı. Başvurusu onaylanan öğretmenler, atama tercihlerini 17-21 Ağustos tarihleri ​​arasında yapabilecekler. Öğretmen eş durumu MEBBİS 2023 yaz dönemi tercihleri ​​üzerinden yapılacak MEBBİS öğretmen eş tercih nasıl yapılır? Öğretmen eş durumu tayini 2023 nasıl yapılır? Eş Durumu tayini nasıl olur? Eş durumu tayini hangi şartlarda yapılır? Eş durumu tayini için neler gerekli? Öğretmenlerin eş durumu tayini nasıl oluyor? Eş durumu tayini için ne kadar süre evli olmak gerekir?

EŞ DURUMU TAYİNİ 2023 NASIL YAPILIR? 

Eş Ataması Öğretmenlik Durumu 2023 Yaz Öğretimi tercihi için başvuran öğretmenler, mazerete bağlı tayin ihtiyaç listesi dikkate alınarak atanmak istedikleri il ve ilçelerde kontenjan tercihi yapabilecekler.

Belgeler eğitim kurumu yönetimine teslim edilecektir. Başvurular eğitim kurumu yönetimi tarafından onaylanacaktır. Belirtilen tarihlerde “Başvuru Kabul ve Onay Süreci” ve “Tercihler ve Onay Süreci” olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kademeli olacak. Birinci aşamada başvuru yapmayanlar ikinci aşamada tercih başvurusunda bulunamayacaklardır.

ÖĞRETMENLİK EŞ DURUMU ATAMA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Öğretmen eşleri için atamalar 23 Ağustos'ta yapılacak. Atananların istifa işlemleri 24 Ağustos'tan itibaren yapılacak.

EŞ DURUMU TAYİNİ İÇİN NELER GEREKLİ?

Eşi memur olmayan bir eş de “eş statüsünden atama” başvurusunda bulunabilir. Ancak bu durumdaki kişiler için son iki yılda en az 360 gün prim şartı aranmaktadır. Yani memur olmayan eşin 2 yılda en az 360 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Aile birliğinin sağlanması için memurların eş statüsünden atanma hakları vardır.

EŞ  DURUMUNDAN TAYİN NE ZAMAN İSTENİR?

Böylece eşlerden her ikisi de mecburi hizmet sürelerini tamamlamış ise eşlerden biri diğer eşin bulunduğu yere tayin talebinde bulunabilir. Eşlerin her ikisi de zorunlu çalışma alanlarında çalışıyorsa, eşlerden biri atama hakkını kullanabilir.

EŞ DURUMU TAYİNİ İÇİN NE KADAR SÜRE EVLİ OLMAK GEREKİR?

 Eş durumundan faydalanabilmek için belli bir süre şartı bulunmamaktadır.

KİMLER EŞ DURUMUNDAN TAYİN İSTEYEBİLİR?

Eş statüsünden atanma hakkı sadece memur çiftleri için geçerli değildir. Koşul kaldırıldı ve eşi artık memur olmayanlar 'eş statüsünden atama' için başvurabilecekler. Ancak bu durumdaki kişiler için son iki yılda en az 360 gün prim şartı aranmaktadır.