İspanya, Norveç ve İrlanda, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu duyurularıyla 28 Mayıs'ta Filistin'i bir devlet olarak tanıyacaklarını açıkladılar. Üç ülkenin almış olduğu karardan sonra Filistin'i tanıyan ülkelerin sayısı 142'ye çıkarken, Filistin'i tanımayan ülkeler, genellikle İsrail ile yapılmış bir anlaşmanın olmamasını gerekçe gösteriyor.

İspanya, Norveç ve İrlanda, yaptıkları açıklamayla 28 Mayıs'ta Filistin'i bir devlet olarak tanıyacaklarını dünyaya duyurdu.

TARİHİ BİR AN OLARAK NİTELENDİRİLDİ 

Filistinli liderler, bu açıklamayı memnuniyetle karşılarken Filistin Kurtuluş Örgütü bu olayı "tarihi bir an" olarak nitelendirdi. Filistin'i devlet olarak tanıma kararı alan ülkeler, bu adımın İsrail ile Filistinliler arasında barış görüşmelerini ilerleteceğini söylüyor. 

Gazze'de su krizi! "Hayat zorlaşıyor" Gazze'de su krizi! "Hayat zorlaşıyor"

Filistin'i tanıyan ve tanımayan ülkeler Birleşmiş Milletler'e (BM) üye 193 ülkeden 139'u Filistin'i tanıyor. Bu ülkeler arasında BM'deki 22 üyeli Arap Grubu, 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı ve 120 üyeli Bağlantısızlar Hareketi de yer alıyor. Son açıklamayla birlikte Filistin'i tanıyan BM üyesi ülke sayısı 142'ye çıkacak.

Editör: Tuğba Akkesen