Belçikalı yönetmen Cecilia Verheyden'in yönettiği 'Ferry', sağlıklı dozda şiddet ve samimi duygu anları içeren korkunç bir gangster suç filmi. Peki, Netflix Ferry Dizisi Gerçek Bir Hikaye mi? Ferry Konusu ne ve Oyuncuları kimler?

Taylor Swift Eras Tour filmi Netflix'te olacak mı?  (nerede izlenir) Taylor Swift Eras Tour filmi Netflix'te olacak mı? (nerede izlenir)

Ferry Konusu Nedir?

Hikaye, Ralph Brink'in emriyle bir grup hırsızı yakalamak için güney Hollanda'ya giden Ferry adlı bir kiralık katilin etrafında dönüyor. Yoğun bir gerilim destanı, bazı tuhaf unsurların yanı sıra ortaya çıkar ve ani bir açıklama, Ferry'yi nihai kaderine doğru yönlendirir. Film, yeni çekilmiş bir polisiye gerilim filmi gibi gelişiyor ve çoğu zaman doğası gereği kurgusaldır. Filmin gerçeklikle bağlantılı olup olmadığını merak ediyorsanız konuyu biraz daha araştıralım.

Ferry Gerçek Bir Hikayeye Dayalı mı?

Evet 'Ferry' gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Frank'in filmdeki karakteri genel olarak gerçek hayattaki Hollandalı gangster Janus van Wessenbeeck'ten esinlenmiştir. Film , Netflix'in ünlü polisiye drama dizisi 'Undercover'ın yan ürünüdür . Web dizisi, filmdeki rolü yeniden canlandıran Frank Lammers'ın inançla canlandırdığı uyuşturucu mafyası baronu Ferry Bouman'ın tutuklanmasını anlatıyor. Yan dizinin senaryosu ('Undercover'ın yaratıcı dizi sorumlusu) Nico Moolenaar ve Bart Uytdenhouwen tarafından ortaklaşa yazılıyor.

Netflix'teki ilk Hollanda-Belçika girişimi olarak lanse edilen dizi, Hollanda'da çığır açan bir başarı elde etti ve dizinin yaratıcıları, aynı adı taşıyan bir filmde acımasız gangsterin arka planını sağlamayı düşündü. Filmin yönetmenlik bölümünü ise 'Undercover'daki yaratıcı rolünden dolayı karakterlere zaten aşina olan Cecilia Verheyden üstleniyor.

Filmde Ferry Bouman, gangster Ralph Brink için tetikçi olarak çalışıyor. Brink'in oğlunun silahlı bir soygunda vurulmasının ardından Brink, Ferry'yi maskeli saldırganları bulup öldürmesi için bir göreve gönderir. Soyguncuların aranması Ferry'yi çocukluğunun geçtiği Hollanda'nın güneyindeki Brabant'a doğru bir yolculuğa çıkarır. Orada bir karavan kiralar ve uyruklarının izini sürmeye çalışır. İki papazı, Jason Kant ve Davy'yi avlayıp öldürdükten sonra Ferry, Lars van Marken adında üçüncü bir kişi hakkında bilgi alır.

Ancak Ferry'yi hayrete düşürecek şekilde Lars, Ferry'nin yeni yeni ortaya çıkan aşkı Danielle'in kardeşidir. Ferry, Lars'ı öldüremez ama kendi çetesiyle karşı karşıya kalan Ferry, kanlı bir saldırıya başlar. Filmin sonunda Ferry, Danielle ile birlikte Brabant'taki kamp alanına geri döner, bu sırada Danielle, Ferry'ye Lars'ın ecstasy hapları ürettiği bilgisini verir. Ve bu açıklamayla birlikte Ferry'nin uyuşturucu baronu yolculuğunun sona ereceği ima ediliyor. Hollanda, MDMA ve baharat gibi sentetik uyuşturucuların  en büyük üreticisi olduğundan, yer altı uyuşturucu kaçakçılığı ağına dayanan bir suç TV programının ortaya çıkması an meselesiydi.

Ferry'nin gerçek hayattaki karşılığı Janus van Wessenbeeck, Hollanda ile Belçika arasında yerleşik bir uyuşturucu ticareti yolu olan kötü şöhretli bir uyuşturucu baronudur. Gözlüklerinden dolayı 'Harry Potter' olarak da anılan Janus, Hollanda medyasında bir nevi Avrupa'nın Pablo Escobar'ı olarak görülüyor. Janus'un, Hollanda ve Belçika arasındaki "samenwerking" (işbirliği) anlaşmasını kullanarak ülkedeki en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri olarak öne çıktığı iddia ediliyor. Filmdeki Ferry gibi Janus'un da çete operasyonlarını yürüteceği bir kamp alanında yaşadığı bildirildi.

NL Times'ın haberine göre Janus, 90'lı yılların başında piyasa değeri 34 milyon Euro olan 865.000 adet ecstasy hapının kaçakçılığı sırasında tutuklandı. Van Wessenbeeck, Belçika'da birden fazla hesaptan tutuklandı; bunlardan sonuncusu 2011'de yüksek miktarda esrar ve amfetamin kaçakçılığı yaparken yakalanmıştı. Ancak Belçika'ya dönmemek şartıyla cezası tamamlanmadan hapisten çıktı. Bu nedenle, kurgusal acımasız uyuşturucu mafyası Ferry'nin, kötü şöhretli Hollandalı gangsterin gerçek hayattaki figürü üzerine modellendiğine neredeyse emin olabiliriz.

Ferry Oyuncuları ve Karakterleri

Ferry , Cecilia Verheyden'in yönettiği, Nico Moolenaar ve Bart Uytdenhouwen tarafından yazılan ve Frank Lammers , Elise Schaap ve Huub Stapel'in başrol oynadığı 2021 Belgo-Hollanda filminde şu oyuncular yer alıyor:

  • Frank Lammers Ferry Bouman rolünde
  • Elise Schaap Danielle van Marken rolünde
  • Huub Stapel Ralph Brink rolünde
  • Raymond Thiry John Zwart rolünde
  • Monic Hendrickx Claudia Zwart-Bouman rolünde
  • Huub Smit Dennis de Vries rolünde
  • Juliette van Ardenne Keesje Bouwman rolünde
Kaynak: HABER MERKEZİ