Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Schengen vizesi için dijitalleşmeyi öngören tasarıya onay vererek dijitalleşmeyi Schengen vizesi için de uygulayacak. Buna göre Schengen vize başvurularının internetten yapılacağı, vizelerin de dijital olarak verileceği ifade edildi. 

Cibaliye Mülteci Kampı nerede? Cibaliye Mülteci kampında kimler var? Cibaliye Mülteci Kampı nerede? Cibaliye Mülteci kampında kimler var?

AB Konseyi'nde toplantılara başkanlık eden İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska Gomez yapmış olduğu açıklamada, yeni alınan karar sayesinde hem AB vatandaşları hem de Schengen bölgesine gelmek isteyen turistler için büyük bir kolaylık sağlanacağını belirtti.

"Konsolosluğa yalnızca ilk başvuruda gidilecek"

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska Gomez, konu hakkında şu ifadeleri kullandı: "Bir AB vize platformu kurulacak. Birkaç istisna dışında Schengen vize işlemleri bu platformdan yürütülecek. Bu platformda ilgililerin bilgileri, dokümanları bulunacak ve vize harç ödemeleri yapılabilecek. Bir kişi konsolosluğa sadece ilk kez ve sistemde kayıtlı değilse gidecek, sonrasında başvurularını dijital platformdan yapabilecek. Mevcut vize etiketlerinin yerini ise dijital barkod sistemi alacak"

Alınmış olan yeni karar, uygulamada hemen yürürlüğe girmeyecek. Teknik çalışmaların tamamlanması sonrası kararın, AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanması ve ardından 20 gün sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.