Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, 29 Haziran 2024 Cumartesi günü ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Akdeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile belirli illerde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Hava Sıcaklıkları Düşüyor

Japonya'da Şiddetli Deprem (5,8) Japonya'da Şiddetli Deprem (5,8)

Sıcaklıkların, iç kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle vatandaşların hava sıcaklıklarındaki değişikliklere karşı tedbirli olmaları önem taşıyor.

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı

Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin edilirken, Marmara ve Ege'nin batısında kuvvetli rüzgar (50-80 km/saat) bekleniyor. Özellikle Marmara'nın güneyi ve Ege'nin batısında rüzgarın kısa süreli fırtına (50-70 km/saat, kısa süreli 80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, ulaşımda aksamalar ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

15 İlde Sağanak Yağış

MGM'nin tahminlerine göre, Kırklareli, İstanbul, Bilecik, Denizli, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Sinop, Samsun, Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı ve Van'ın doğu kesimlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Bu illerde yaşayan vatandaşların ani sel, su baskını ve yıldırım gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları önem taşıyor

Kaynak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü