Rusya'nın Sibirya bölgesinde geçtiğimiz günlerde görülen davada, kamusal alanda şiddet uygulamaktan suçlanan bir adamın cezası, kedi sahibi olduğu gerekçesiyle ertelendi.

Russia Today'in haberine göre Sibirya'da yaşayan 48 yaşındaki Sergey B. adlı bir şahıs, sarhoşken bir kişiye saldırdığı ve silahla tehdit ettiği için hakkında şiddet uygulamak ve ruhsatsız tabanca bulundurmaktan gözaltına alındı.

Mahkemeye çıkartılan Sergey B., hakkındaki tüm suçlamaları kabul etti. Rus Ceza Kanunu'na göre 48 yaşındaki adamın işlediği suçlardan 5 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyordu.

KEDİ SAHİBİ OLMAK HAFİFLETİCİ SEBEP SAYILDI

Ancak Rus mahkemesi Sergey B.'nin davasında daha önce Rus hukukunda görülmemiş bir karar verdi. Mahkeme, sanığın kedisi olduğu için cezasını erteledi.

Sanığın sağlığının kötü olması, suçunu itiraf etmesi ve tabii bir kedisi olması mahkeme tarafından ceza ertelemesine yönelik hafifletici sebepler olarak nitelendirildi.

Gizemli Pnömoni Virüsü Avrupa'ya da Sıçradı: Danimarka ve Hollanda'da Tespit Edildi Gizemli Pnömoni Virüsü Avrupa'ya da Sıçradı: Danimarka ve Hollanda'da Tespit Edildi

Mahkemenin verdiği bu karar hem Rusya’da hem de dünya çapında şaşkınlıkla karşılandı.