29 kişi hayatını kaybetmişti: Beşiktaş’taki yangına ilişkin davada duruşma tarihi belli oldu 29 kişi hayatını kaybetmişti: Beşiktaş’taki yangına ilişkin davada duruşma tarihi belli oldu

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Aydın, Erzurum ve Karaman merkezli olarak 5 ilde düzenlenen "Kuyu-2" operasyonları kapsamında üç ayrı organize suç örgütünün çökertildiğini duyurdu. Operasyonlar Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde düzenlendi. 

45 ŞÜPHELİ YAKALANDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, tarafından paylaştığı bilgilere göre, Aydın, Erzurum, Muş, Karaman ve Konya’da "Kuyu-2" operasyonları düzenlendi. Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen operasyonlarda Aydın’da Hakan Gürel, Erzurum'da Erkan Yaprak ve Muhammet Tokyay, Karaman’da ise İbrahim Öztürk’ün elebaşılığını yaptığı 3 ayrı organize suç örgütü çökertildi. Adreslere düzenlenen operasyonlarda elebaşlarının da içerisinde bulunduğu 45 şüpheli yakalandı. 

Aydın İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalarda, Kuşadası Söke, Didim ve Efeler ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda, 21 şüpheli yakalandı. Bu şüphelilerin nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik ve vergi usul kanununa muhalefet suçlarını işledikleri belirlendi. Organize suç örgütü üyelerinin, online satış platformlarında kurye olarak çalıştıkları ve akaryakıt istasyonlarından sahte faturalar ve fişler düzenleyerek devleti büyük zarara uğrattıkları tespit edildi. 

Erzurum ve Muş’ta gerçekleştirilen operasyonlarda, 17 kişi gözaltına alındı. Bu şüphelilerin, Erzurum ve Muş’tan temin ettikleri uyuşturucu ve uyarıcı maddeleri piyasaya sürdükleri ve ticaretini yaptıkları belirlendi. 

Karaman ve Konya’da yapılan operasyonlarda ise, 7 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin yüksek faiz karşılığında ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlara borç para vererek, senet imzalattıkları ve borçlar ödendiği halde senetleri iade etmeyip, darp, cebir ve silahlı tehdit yoluyla tekrar tahsil etmeye çalıştıkları tespit edildi. Ayrıca, teminat olarak aldıkları taşınır ve taşınmaz malları zor kullanarak örgüt üyeleri üzerine devrettikleri belirlendi. 

Gerçekleştirilen operasyonlarda; tabanca ve av tüfekleri, çeşitli miktarda uyuşturucu madde, suçta kullanıldığı tespit edilen çok sayıda sahte fatura, fiş, senet, tapu ve dijital materyal ele geçirildi. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, başarılı operasyonlardan dolayı Jandarma Genel Komutanlığı'na teşekkür ederek, suçla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı. 

Kaynak: İHA