Açıklanan verilere göre; Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,7 artarak 109 bin 548 oldu. Büyükşehir kapsamından bakıldığında ise, İstanbul’da 15 bin 724 konut satışı gerçekleşerek birinci sırada yer aldı.

Mahsun Kırmızıgül kimdir kaç yaşında? Mahsun Kırmızıgül mal varlığı ne kadar? Mahsun Kırmızıgül aslen nereli? Mahsun Kırmızıgül kimdir kaç yaşında? Mahsun Kırmızıgül mal varlığı ne kadar? Mahsun Kırmızıgül aslen nereli?

İkinci sırada yer alan Ankara’da ise 9 bin 688 konut satışı yaşandı. Bu satış ile Ankara’da %8,8 artış olduğu gözlemlendi.

Konut satış sayısının en az olduğu iller ise sırasıyla 27 konut ile Ardahan, 40 konut ile Hakkâri, 91 konut ile Tunceli olduğu görüldü.

EN ÇOK KONUT ALIMI RUSLARDA

Son zamanlarda, ülkenin yoğun göç alması birçok vatandaşın konut satışlarının yabancılarda hangi millet üzerinde yoğunlaştığı konusunda merak etmesine sebep olmuştu. Açıklanan veriler doğrultusunda, Temmuz ayında Türkiye'den en çok ev alan yabancı ise 772 konutla Ruslar oldu.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARINDA AZALIŞ

Verilerde yer alan ipotekli konut satışları ise,  Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %24,1 azalış göstererek 14 bin 533 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %13,3 olurken, Ocak-Temmuz döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %28,2 azalışla 136 bin 63 oldu.

Temmuz ayındaki ipotekli satışların 3 bin 633'ü; Ocak-Temmuz dönemindeki ipotekli satışların ise 43 bin 132'si ilk el satış olarak gerçekleşti.