Son yayımlanan yönetmeliklerle birlikte kentsel dönüşüm sürecinde önemli değişiklikler yaşanıyor. Deprem riskine karşı dönüşüm sürecinin hızlanması ve riskli binaların yenilenmesi için kentsel dönüşüm kanununda yapılan güçlendirmeler sonrasında uygulama yönetmeliği de yayımlandı.

YIKIM KARARI İÇİN TEBLİGAT YAPILMAYACAK

Yüzde 51 çoğunlukla yıkım kararı alınan binalar için artık toplantı şartı kaldırıldı. Kararlar, binanın bulunduğu yerde 15 gün süreyle ilan edilecek ve e-devlet üzerinden bildirim yapılacak. Bu süreçte yapılmayan itirazlar geçersiz sayılacak. Tahliye süreleri yeniden düzenlendi.

14 Yıllık AVM İflas Etmek Üzere: 2500 Çalışan İşsiz Kalacak 14 Yıllık AVM İflas Etmek Üzere: 2500 Çalışan İşsiz Kalacak

90 GÜN İÇİNDE TAHLİYE İŞLEMLERİ TAMAMLANACAK

Riskli bina kararının asıldığı tarihten itibaren en fazla 90 gün içinde tahliye işlemleri tamamlanacağı bildirildi. Uzun süreli ikamet adresine tebligat yapılma zorunluluğu da kaldırıldı; tebligatlar e-devlet ve muhtarlık üzerinden yapılacak. Bu durum, hak sahiplerinin düzenli olarak bu platformları kontrol etmelerini gerektirecek.

"1O GÜNDE BİR E-DEVLET KONTROL EDİLMELİ"

Hukukçular, yüzde 51 dışında kalan ve toplantı şartı kaldırılan maliklere şu uyarıda bulundu: "Eğer şehir dışındalarsa, binaya asılan bildirimi göremezler. Bu yüzden en az 10 günde bir e-Devlet'e girerek bildirimleri kontrol etmeliler. e-Devlet'e bakmayanlar, bina yıkılsa dahi bildirimleri göremezler."

Kaynak: T24