Son yılların en önemli konularından biri olan kripto varlıkların yasal düzenlenmesi için bir süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçerek çalışma başlatmıştı. Kripto paraların vergilendirilmesi, paraların takibi gibi konuları içeren bir düzenleme için çalışmalar tüm hızla devam ederken, düzenlemenin ise 2024 yılında Meclis’e getirilmesi bekleniyor.

Kara para aklayanlara darbe olacak! Kripto para için yasal düzenleme yolda (2)

Finans devinden Merkez Bankası yorumu Finans devinden Merkez Bankası yorumu

Bu düzenleme ile birlikte öncelikle kripto varlıklar tanımlanırken belli sınırı geçen kazançlardan işlem vergisi alınması sağlanacak ve kripto varlıkların üzerinden kara para aklanmasının önüne geçilecek.

Sabah’ın haberine göre; Sermaye Piyasası Kurulu, sermaye piyasası araçlarının kripto varlıklar olarak ihracına yönelik esasları belirleme yetkisine sahip olacak. Bu düzenlemeler ile birlikte kripto para işlemi yapan borsalara sermaye şartı getirilmesi, kuruluş sürecinde teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımlar atılacak.

Kara para aklayanlara darbe olacak! Kripto para için yasal düzenleme yolda (3)

Ayrıca sektördeki şirketlere alt yapı çalışmaları için süre verilirken, düzenlemede ihraç ve dağıtımı, alım satım yapanların uyacakları ilkeler, varlık saklama hizmetinin hangi koşullarda kimler tarafından gerçekleştirileceği gibi ayrıntılar belirtilecek.

Yeni yılda yürürlüğe girmesi beklenen bu düzenleme ile kripto sektörünün kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi de bekleniyor. Bu yasal düzenlemeyle Mali Eylem Görev Gücü'nün Türkiye'yi gri listede tutması için bir gerçekçe kalmamış olacak.