Türkiye Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, kamu çalışanlarının beceri, bilgi ve yetkinliklerini belgelendirme sürecini blokzincir teknolojisinden yararlanarak dönüştürecek.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, "Uzaktan Eğitim Kapısı"nda 2020 senesinden bu yana 3 milyon civarında kamu çalışanının en az bir defa eğitim aldığını bildirdi.

Yapılan bilgilendirmede, "Uzaktan Eğitim Kapısı"nın Avrupa Komisyonu ve OECD gibi uluslararası kuruluşların hazırladığı raporlarda da örnek 'platform' olarak gösterildiği ifade edildi.

"Uzaktan Eğitim Kapısı"nda ilgili yetkinliklerin sertifikalandırılmasında blokzincir teknolojisine yapılan geçişin ilk adım olarak nitelendirildiği açıklamada, şu sözler ifade edildi:

Polatlı’da elektrik akımına kapılan çiftçiden acı haber Polatlı’da elektrik akımına kapılan çiftçiden acı haber

"Uzaktan Eğitim Kapısından alınacak eğitimler ile sunulan 20 milyondan fazla sertifikaya, platforma ek olarak artık e-Devlet üzerinden de erişilebilecektir. Sertifikalar, üzerinde yer alan karekod ve barkod numarası üzerinden doğrulanabilecektir. Kamu çalışanlarının beceri, bilgi ve yetkinliklerini belgelendirme sürecini daha güvenilir ve şeffaf hale getiren bu gelişme sayesinde Türkiye'nin yetenek yönetimi alanına öncülük eden bir konuma gelmesi hedeflenmektedir."

İHA