Rusya, Ukrayna'yı Karadeniz'de böyle vurdu Rusya, Ukrayna'yı Karadeniz'de böyle vurdu

Bu sene 68’inci kez düzenlenen yarışmada İsviçre temsilcisi Nemo, “The Code” adındaki şarkısıyla 591 puan alarak birinci oldu. Yarışmayı Hırvatistan ikinci, Ukrayna ise dördüncü sırada bitirdi. Gazze’de soykırım yapmakla suçlandığı için katılımının yasaklanması talep edilen İsrail'in temsilcisi ise yarışmayı 5. sırada bitirdi.

İSRAİLLİ İSİM PROTESTO EDİLDİ

İsrailli Eden Golan, final gecesindeki sahne performansı esnasında izleyiciler tarafından protesto edildi. Salondaki izleyicilerden pek çoğunun İsrailli katılımcıyı protesto ettiği ve “Filistin” sloganı attığı görüldü. Belçika kanalı yayını kesti. Belçika ulusal kanalı VRT, İsrail’in insan hakları ve basın özgürlüğü ihlalleri sebebiyle kınamak ve Gazze’de ateşkes çağrısı yapmak maksadıyla Eurovision 2024 finalinin yayınını kesti. Televizyonun yayınladığı duyuruda, “Bu gördüğünüz bir sendika eylemidir. İsrail’in insan hakları ihlallerini kınıyoruz. Öte yandan, İsrail’in basın hürriyetini yok ettiğini belirtmek istiyoruz. Bu sebeple yayınımıza ara veriyoruz. Derhal ateşkes” denildi.

BİNLERCE EYLEMCİ İSRAİL’İN KATILIMINI PROTESTO ETTİ

Yarışmaya ev sahipliği yapan Malmö şehrinde binlerce savaş karşıtı eylemci, İsrail’in yarışmaya katılımını protesto etti. Kent merkezinden yarışmanın yapılacağı arenaya giden göstericiler, Filistin bayrakları taşıyarak yürüdü. Protestocular, müsabakanın“United by music” (Müzikle birleş) olarak seçilen resmi sloganına atıfta bulunarak “Eurovision, soykırımla bir ol” şeklinde slogan attı.

İKLİM AKTİVİSTİ GRETA THUNBERG’İ POLİS UZAKLAŞTIRILDI

İsveçli dünyaca ünlü iklim aktivisti Greta Thunberg, Eurovision şarkı müsabakası finali öncesinde İsrail’in yarışmaya katılımını protesto ederken polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Malmö Arena çevresindeki protesto sırasında medyaya konuşan Thunberg, “Eurovision organizatörlerinin bir soykırım gerçekleştirmekte olan İsrail’in katılımına onay vermelerini çok çirkin olduğunu ve bunun bir gerekçesi olamayacağını düşündüğümüzü ortaya koymak için buradayım” demişti.

İHA