Apple, bütçe odaklı iPhone serisinin bir devamı olarak iPhone SE 4'ü geliştirmeye devam ediyor. Yeni cihaz, önceki iki nesil iPhone SE'de kullanılan eski iPhone 8 tarzı tasarımı emekli etmeyi planlıyor. Bunun yerine, iPhone SE 4 daha modern bir görünüm ve artırılmış bir ekran boyutuna sahip olacak.

Yeni İphone SE 4 Ne Zaman Çıkacak?

Yeni elde edilen bilgiler, iPhone SE 4'ün mevcut iPhone 14 şasesinin modifiye edilmiş bir versiyonunu kullanacağını gösteriyor. Bu, iPhone SE 4'ün aynı düz tasarıma sahip olacağı anlamına geliyor. iPhone SE 4'ün mevcut aşamasındaki boyutları, şu anki temel model iPhone 14 ile tam olarak aynıdır.

Son bulgular ayrıca dördüncü nesil iPhone SE'nin bir Touch ID ana ekran düğmesi içermediğini, bunun yerine biyometrik kimlik doğrulama için Face ID'yi kullandığını doğruluyor. Bu, iPhone SE 4'ün daha modern bir görünüme ve daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olacağı anlamına geliyor.

iPhone SE 4 ve mevcut üçüncü nesil iPhone SE arasındaki boyut farkını daha iyi anlatmak için iPhone 14 ve iPhone SE 3 için boyutları aşağıda verilmiştir:

iPhone 14: Uzunluk: 146,7 mm, Genişlik: 71,5 mm, Kalınlık: 7,80 mm, Ağırlık: 172 g
iPhone SE 3: Uzunluk: 138,4 mm, Genişlik: 67,3 mm, Kalınlık: 7,3 mm, Ağırlık: 144 g
iPhone SE 4'ün 6 gram daha hafif olması bekleniyor. Bu, Apple'ın cihaz için planladığı tek kamera tasarımının bir sonucu olabilir. iPhone 14'ün aksine iPhone SE 4, "Portland" kod adıyla geliştirilen 48 megapiksel tek arka kameraya sahip olacak. Bu, iPhone SE 4'ün daha küçük ve daha hafif olmasını sağlayacaktır.

Tek kamera tasarımını kullanma kararı, iPhone SE'nin tüm önceki modelleri ile uyumlu bir seçenektir. Flaşın benzer bir konumda bulunduğu bir tasarımı içerir. Tek kamera tasarımını destekleyen önemli bir kanıt bulunmaktadır ve Apple'ın dahili belgeleri, bu değişikliği iPhone 14'ten ayıran önemli bir değişiklik olarak vurgulamaktadır.

iPhone SE 4'ün ağırlığını etkileyebilecek başka önemli faktörler beklenmiyor. Malzamelerde değişiklikler beklenmiyor; dördüncü nesil iPhone SE, iPhone 14'te bulunan 6013 T6 alüminyum kullanmaya devam edecek ve cam arka panel kullanacak.

ChatGPT Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür? ChatGPT Çalışmıyor Nasıl Düzeltilir? ChatGPT Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür? ChatGPT Çalışmıyor Nasıl Düzeltilir?

iPhone SE 4 prototipleri, iPhone 14 için mevcut olan Midnight renk seçeneğine oldukça benzeyen siyah bir renkte görülmüştür. Bu, Apple'ın dördüncü nesil iPhone SE ile sunmayı planladığı renk seçeneklerinden birinin siyah olacağını göstermektedir.

iPhone SE 4'ün şasi boyutları, iPhone 14'ün temel modeli ile aynı kalmakla birlikte, cihazı önceki iPhone modellerinden büyük ölçüde ayıracak iki önemli özelliği getirecektir: çok amaçlı bir Action düğmesi ve bir USB-C portu.

Action düğmesi, ses düğmesinin üzerinde bulunan ve ilk olarak iPhone 15 Pro ile tanıtılan, sessizlik anahtarını değiştiren kullanıcı yapılandırılabilir bir düğmedir. Mevcut bilgilere göre Apple, Action düğmesini tüm iPhone 16 serisi boyunca standart bir özellik haline getirmeyi planlıyor ve nihayetinde iPhone SE 4'te de kullanılabilir hale getirmeyi düşünüyor.

Apple'ın iPhone 16 serisi için yeni bir kapasitif Capture düğmesi üzerinde denemeler yaptığını gösteren bir işaret olmamasına rağmen, iPhone SE 4 üzerinde bu özelliğin test edildiğine dair hiçbir belirti bulunmuyor. Capture düğmesinin iPhone 16 serisine özgü kalması beklenmektedir.

iPhone SE 4, Apple'ın bütçe odaklı iPhone serisinin en büyük güncellemesi olacak. Daha modern bir tasarım, artırılmış özellikler ve daha yüksek bir fiyat etiketi ile, iPhone SE 4, Apple'ın bütçe odaklı pazardaki konumunu güçlendirmeye yardımcı olabilir.