Günümüzde Apple ürettiği İphone cep telefonları ile en çok kullanılan telefonlar arasında yer alıyor. Telefonların milyonlarca kişi tarafından tavsiye ediliyor. Ama her telefonda olduğu gibi İphone'da da bazen sorunlar ortaya çıkabiliyor. İphone'larda çok sık karşılaşılan hücresel veri sorunu ile ilgili sizler için bir araştırma yaptık.

Hücresel Veri Sorunları Nedir?

Donanım sorunu

Kapsama Alanı

Hücresel veri planı

Sim kart

Hücresel Veri Sorunu Nasıl Giderilir?

İphone'da yaşanan hücresel veri sorununu gidermek için ilk önce kapsama alanını kontrol edin. İphone'nunuzun kapsama alanı içerisinde olduğundan emin olun. Kapsama alanında sorun yoksa hücresel veri planınızı gözden geçirin. Bunu yapabilmek için operatörünüzü arayın. Telefonunuzda bulunan sim kartınızı doğru taktığınızdan emin olarak kontrol edin. Bazen iphone'larda telefonu yeniden başlatmak bazı sorunları çözüyor bunu da deneyebilirsiniz. Apple İphone telefonlar için bazen yazılım güncellemeleri yayımlıyor. Telefonunuzun yazılımının güncel olup olmadığını kontrol edin.

iPhone'unuzda hücresel veri sorunlarıyla karşılaşmanız gerçekten sinir bozucu olabilir, ancak bu tür sorunlarla başa çıkmak için birkaç çözüm bulunmaktadır. İşte bu sorunları gidermek için bazı öneriler:

 1. Hücresel Veriyi Kapatıp Açın:

  • iPhone'unuzda hücresel verileri etkinleştirdiğinizden emin olun.
  • Denetim Merkezi'ni açarak hücresel veriyyi kapatıp sonra tekrar açmayı deneyin.
  • Alternatif olarak, Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri seçeneğiyle hücresel veriyi kapatabilir ve açabilirsiniz.
 2. Geçerli Bir Veri Planı Satın Alın:

  • Veri planınızın süresi dolmuş veya veri sınırını aşmış olabilirsiniz. Operatörünüzle iletişime geçerek geçerli bir veri izni olduğundan emin olun.
 3. Kapsama Alanınızı Kontrol Edin:

  • Kontrol Merkezi'ndeki sinyal gücünü kontrol edin. Hiç sinyal çubuğu görünmüyorsa, hücresel ağınıza erişim olmayabilir.
  • Seyahat halindeyseniz, operatörünüzün ağ kapsama alanında olduğunuzdan emin olun.
 4. Hücresel Verinin Kısıtlanmadığından Emin Olun:

  • Hücresel veri kısıtlamalarını kontrol edin ve gerekirse devre dışı bırakın.
  • Ayrıca, belirli uygulamaların hücresel veri erişimine izin verildiğinden emin olun.
 5. Wi-Fi Aramasını Kapatın:

  • Wi-Fi Aramasını Kontrol Merkezi'nden devre dışı bırakarak hem Wi-Fi hem de hücresel veri kullanımını kontrol edebilirsiniz.
 6. Uçak Modunu Açıp Kapatın:

  iPhone Arayınca Fotoğraf Çıkma iOS 17 iPhone Aradığında Fotoğraf Görünme Ayarı Nasıl Yapılır? iPhone Arayınca Fotoğraf Çıkma iOS 17 iPhone Aradığında Fotoğraf Görünme Ayarı Nasıl Yapılır?
  • Uçak modunu açıp kapatmak, kablosuz bağlantıları sıfırlayarak hücresel ağı yenileyebilir.
 7. SIM Kartınızı Çıkarıp Yeniden Takın:

  • SIM kartınızı çıkarın, temizleyin ve tekrar takın. Bu, fiziksel bağlantı sorunlarını çözebilir.
 8. VPN Bağlantılarını Kapatın:

  • VPN bağlantılarınızı geçici olarak kapatmayı deneyin ve hücresel veri bağlantısını kontrol edin.
 9. Ağı Manuel Olarak Ayarlayın:

  • iPhone'unuzun otomatik olarak güçlü bir ağ aramaması durumunda manuel ağ seçimini deneyin.
 10. İnternet Kesintisini Doğrulayın:

  • Bölgesel internet kesintileri hücresel veri erişiminizi etkileyebilir. Haberleri kontrol edin ve hizmetlerin ne zaman geri yükleneceği hakkında bilgi edinin.

Yukarıdaki adımları takip ederek, hücresel veri sorunlarını çözme olasılığınızı artırabilirsiniz. Eğer sorunlar devam ederse, operatörünüzün müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz.

İphone'nunuzda sorun hala deva ediyorsa son çare olarak Apple teknik servisine götürerek durumu anlatın onlar sizlere en doğru çözümü sunacaktır.