İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, iktidara yakınlığıyla tanınan medya organlarının İSKİ ve İETT hakkında çıkardığı haberlere karşı çıkarak tepkisini dile getirdi. İmamoğlu, “Bu kötü, pespaye muhalefet dili bırakılsın” dedi. İmamoğlu, İstanbul’a iki günde metrekareye 100 kg yağmur düşmesine karşın şehrin altyapısına dayalı su baskını, göllenmeler, trajik durumlar yaşanmamıştır” sözlerine yer verdi. Ayrıca, İstanbul'a son iki günde düşen yoğun yağışa rağmen şehrin alt yapı sistemine dayalı su baskınları, göllenme veya trajik durumların yaşanmadığını belirtti.

Bakan Uraloğlu: Elektrikli araç sayısı artacak Bakan Uraloğlu: Elektrikli araç sayısı artacak

İmamoğlu, Türkiye genelinde etkili olan şiddetli yağışlar, yerel seçimlerde olası ittifaklar ve İyi Partili Suat Sarı'nın İstanbul için aday adaylığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu'nun gazetecilerin sorularına verdiği cevaplardan öne çıkanlar şu şekilde:

"Daha önce gerçekten bu kadar düşük seviyeli bir muhalefet dilini biz kullanmadık"

“Yıllara sâri düşündüğünüzde bu ciddi bir tasarruf. Kazaları da elbette azaltacak durumu yaşatacak metrobüs hattında. Şunu söyleyeyim İETT’yi İSKİ’yi gündeme alıp İBB’nin kaim kurumlarını küçülten, onları aşağılamaya gayret eden muhalefetin bu anlayışını İstanbul’da çok üzülerek takip ediyorum. Bakın bizi eleştirebilirsiniz, şurada kaza oldu diyebilirsiniz. Bu kazalar Ekrem İmamoğlu’nun döneminde olmuyor sadece. Sıfır kaza diye bir ortalama yok ama şunu biz iddialı bir şekilde söylüyoruz, bizim dönemimizde kazalar azaldı, birçok sıkıntı da azaldı. Daha önce gerçekten bu kadar düşük seviyeli bir muhalefet dilini biz kullanmadık.  Mesela otobüs kazasını alıp başka bir trajik dili kullanmadık. Bir belediye başkanına hakaret dili kullanarak muhtelif basın kuruluşlarında bunu haber haline getirmedik. Ama bunu şimdi bilinçli yapıyorlar. Bakıyorum aynı dille aynı sıfatla, manşete taşıyarak, pespaye dili kullanarak İBB hizmetlerini küçümsemeye çalışıyorlar. Yetinmiyorlar itfaiyemizi bile küçülten girişimlerde bulunuyorlar. Bu kötü muhalefetlerini sona erdirsinler. Hiç kazançlı çıkmazlar buradan.

İstanbul’da daha önceki tablolar yaşanmadı”

"İSKİ altyapıya büyük bir emek vermiştir. Aralıksız neredeyse iki gün yağmur yağmıştır. Yüzde 15’lere inmiş baraj seviyeleri bugün itibariyle neredeyse yüzde 23’e çıkmıştır. İstanbul’da tek bir yerde bir şehrin altyapısına dayalı su baskını, göllenmeler, trajik durumlar yaşanmamıştır. Daha önceki Üsküdar, Beşiktaş, avcılar Beylikdüzü’ndeki sel felaketleri yaşanmamıştır. İki günde metrekareye 100 kg yağmur düşmesine rağmen.

Kararında başarılar dileriz

"Hayırlı olsun. Aday adayı olmaz değerlidir, önemlidir. Suat Sarı da bizim değerli ve geçmişten gelen deneyimler üzerinden ulaşıma dair dönem dönem kıymetli tespitleri olan bit arkadaşımız. Kararında başarılar dileriz kendine. Bana yakışan sadece bu kadardır.

"Toplumsal ittifakı en güçlü şekilde kurmaya kararlıyız"

"Ben hep söyledim ittifak meselesi bir kişinin kararıyla değil partilerle ilgili bir süreçtir. Biz her zaman en iddialı olduğumuz şey toplumsal ittifak olarak tarifledik. Toplumsal ittifakı en güçlü şekilde kurmaya kararlıyız. Elbette bunun siyasi olarak görüşülmesi de mümkündür, daha önce olduğu gibi ve başarıldığı gibi. Tabii ki bir kişi aday adayıyım diyebilir ama en son karar verecek olan partilerdir. Biz hâlâ ittifak kurduğumuz ittifak konusunu konuştuğumuz, toplumsal ittifakı oluşturduğumuz bütün çabaları en üt seviyede vermeye devam edeceğiz."