Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek, yeşil dönüşüm faaliyetlerin finansmanının gerçekleştirilmesi amacıyla "Türkiye Yeşil Fonu" adında yeni bir fon kuracaklarını açıkladı. Yeşil Finans Projesi için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ'ye sağlanacak olan aynı zamanda Dünya Bankası tarafından da onaylanan 155 milyon dolar kredili proje kapsamında ülkede yeni bir fonu hayata geçireceklerini ifade etti. 

Emekli Aylığı ve Memur Maaşı Zam Oranları Ortaya Çıkıyor Emekli Aylığı ve Memur Maaşı Zam Oranları Ortaya Çıkıyor

" finansman imkanı rekor seviyeye ulaşmıştır"

Mehmet Şimşek konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: ""Türkiye Yeşil Fonu adında bir girişim sermayesi yatırım fonu kuruyoruz. Fon, yeşil ve yenilikçi dönüşüm firmalarına öz kaynak finansmanı sağlayacak.Dünya Bankasından sağlanan 155 milyon dolarlık kredinin kaldıraç etkisiyle ilerleyen dönemde, fona diğer yatırımcıların da kaynak sağlaması ve fonun büyüklüğünün artırılması hedefleniyor."

"Türkiye'ye güvenin en somut örneği"

Uluslararası kuruluşların Türkiye'ye verdikleri öneme dikkati çeken Bakan Şimşek, şu ifadeleri kullandı: "Dünya Bankası'nın ülkemize sağladığı finansman imkanı 2023 yılında 3,3 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşmıştır. Bu durum Dünya Bankasının ülkemiz kalkınma gündemine ve ekonomi programına olan güveni ve desteğinin en somut örneğidir."