Apple, iOS işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 18'in yaklaşan piyasaya sürülmesiyle ilgili önemli bir duyuru yaptı. Yapılan açıklamada, hangi iPhone modellerinin bu güncellemeyi alamayacağı belirtildi.

Yeni işletim sistemi, Google'ın yapay zekâsı Gemini ile işbirliği yaparak basit komutlara dayanarak görüntüler oluşturup makaleler yazabilecek bir yetenek sunması bekleniyor. Ancak, daha eski işlemcilere ve daha az belleğe sahip olan modellerin güncellemeyi desteklemeyeceği ifade edildi.

2018'den önce piyasaya sürülen iPhone modelleri, özellikle SE serisi ve 8 Plus dahil olmak üzere, iOS 18'e erişemeyecek. Bununla birlikte, A11 Bionic ve A10 Fusion çipli iPhone'lar da güncellemeyi etkili bir şekilde destekleyemeyecek.

Güncelleme alamayacak modeller arasında iPhone 5s, 6, 6 Plus ve 7 modelleri de bulunuyor. Ayrıca, iPhone 7 Plus, 8, 8 Plus ve 1. Nesil iPhone SE de güncelleme alamayacak modeller arasında yer alıyor.

Windows'da Aygıt Yöneticisi Yönetici Tarafından Engellendi Hatası Nasıl Çözülür? Windows'da Aygıt Yöneticisi Yönetici Tarafından Engellendi Hatası Nasıl Çözülür?

iOS 18'e uyumlu olan modeller ise iPhone XR, XS, XS Max ve 2. ve 3. Nesil iPhone SE olarak belirlendi. Ayrıca, iPhone 11'den 15'e kadar olan modeller de güncellemeyi alabilecek.

Apple, iOS 18 ile özellikle yapay zekâ özelliklerini geliştirdiğini ve Siri'nin daha doğru yanıtlar vereceğini belirtti. Ayrıca, mesaj uygulamasında soruları yanıtlayıp cümleleri otomatik tamamlayacak özelliklerin ekleneceği ifade edildi.

iOS 18'in WWDC'de tanıtılması beklenirken, beta testlerinin temmuz ayında başlaması ve genel çıkış tarihinin Eylül 2024'te olması bekleniyor. Ancak, Apple'ın iPhone 15 modeliyle beklenen başarısızlık yaşamasıyla ilgili eleştirilerin de WWDC'de giderilmesi bekleniyor.