Keçiören İncirli Mahallesi’nde düzenlenen programa Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Ankara Milletvekili Kurtcan Çelebi, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Alevi İnanç Birliği Vakfı Başkanı Serap Kılıçarslan Yıldız, Dede Hüseyin Dedekargınoğlu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Alevi kanaat önderleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Hacı Bektaş Veli Keçiören’de anıldı-1

Programda katılımcılara hitaben konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Bugün Hünkâr Hacı Bektaş Veli`yi anma, tanıma ve tanıtma programımızın 17’ncisini düzenliyoruz. İlkini 1994`te düzenlemiştik. Göreve geldiğimizde Keçiören’de verdiğimiz ilk isim de Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin ismidir. Hacı Bektaş Veli, Horasan Erenleri ve Anadolu Alperenleri bu toprakları Türk ve Müslüman yapanlardır. Anadolu coğrafyasının tapusu Hünkâr Hacı Bektaş Veli’dir. Biz bugün Anadolu`da yaşıyorsak, Hacı Bektaş Veli’nin attığı sağlam temeller sayesindedir. Öyle bir temel atmış ki, aradan 752 yıl geçmesine rağmen biz hâla bu topraklarda yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyetimizin doğuşunda ve varoluşunda da Hacı Bektaşi Veli’nin oluşturduğu kadim kültür ve inancın büyük etkisi vardır. Bu vesileyle Hacı Bektaş Veli`yi gerçek âleme gidişinin 752. yıl dönümünde rahmetle anıyorum.” dedi.

Hacı Bektaş Veli Keçiören’de anıldı

Ankara'ya Sadece 2 Saat Uzaklıkta: Eylül Ayında Gezilecek Günübirlik En Muhteşem Yerler Ankara'ya Sadece 2 Saat Uzaklıkta: Eylül Ayında Gezilecek Günübirlik En Muhteşem Yerler

Altınok, Hacı Bektaş Veli`nin insanlığa kazandırdığı birlik ve kardeşlik felsefesinin ebediyen yaşatılması gerektiğine de vurgu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizler oyuna gelmeden kardeşliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz"

“Hacı Bektaş Veli`nin sözleri rehberimiz, ışığımız ve hayat felsefemiz olmuştur. Birçok şey söylüyor ama ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım; gelin canlar bir olalım’ sözünü aklımızdan çıkarmamalıyız.  Muharrem ayında Hz. Hüseyin ve 72 şehidimizi rahmetle andık. Bunlar tazelenen acılarımızdır. Bunlardan ders çıkarmalıyız. Yeni Yezitlere, yeni Muaviyelere müsaade etmemeliyiz. Birliğimize ve kardeşliğimize gölge düşürmemeliyiz. ‘Türkiye, Türklere bırakılmayacak kadar önemlidir.’ diyorlar. Amerika da bunu söylüyor, Avrupa da bunu söylüyor. Maraş`ta, Sivas`ta, Çorum`da acılar yaşadık. Birçok değerimizi yaktılar, kardeşliğimize fitne kurşunu sıktılar. Kürt, Türk, Alevi, Sünni kardeştir, ayrım yapan kalleştir. Ayrım yapan, vatan hainidir. Hz. Ali (r.a.), Allah`ın aslanıdır. İlk Müslüman olan çocuk ve cennetle müjdelenen 10 kişiden birisidir. Sevgili Peygamber Efendimiz, Hz. Hüseyin’i ‘iki gözüm’ diyerek sevmektedir. Kerbela Olayı ile ondan önce ve sonra yaşanan vakalar, birliğimize ve beraberliğimize sıkılmış kurşunlardır. Bu kurşunu sıkanlara bakın ki, onlar korkudan Müslüman olanlardır. Peygamber Efendimizden öç almak için bunu yapmışlardır. Bizler bu oyuna gelmeden kardeşliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bir kez daha rahmete kavuşan Hacı Bektaş Veli`yi, pirleri, tüm erenleri rahmetle anıyorum.”

Hacı Bektaş Veli Keçiören’de anıldı (3)

AK Parti Ankara Milletvekili Kurtcan Çelebi de programda bir konuşma yaparak birlik ve kardeşlik mesajı verdi. Hacı Bektaş Veli`yi rahmetle andığını dile getirdi.

Programda, dedelerin yaptırdığı dualar eşliğinde aşure ikramında bulunularak semah dönüldü.Prof. Dr. Armağan Coşkun da seslendirdiği nefeslerle programda yer aldı.