Google Chrome, dünya genelinde internet kullanıcılarının %63,6'sından fazlası tarafından güvenilen en popüler web tarayıcısıdır. Windows, macOS, Android, iOS ve hatta Chromebook'lar için tamamen bağımsız bir işletim sistemi olarak kullanılabilir. Google Chrome'a yerleşik olan birçok özellik, hareket halindeyken göz atmayı kolaylaştırmanın yanı sıra, beğendiğiniz içeriği daha sonra kullanmak üzere kaydetmenizi de sağlar.

Bunu yapmanın en etkili yolu yer imleri oluşturmaktır. Adres çubuğunun en sağındaki yıldız simgesine tıklayarak en sevdiğiniz web sayfalarına bağlantılar kaydedebilirsiniz. Bir Google hesabına giriş yaparsanız, yer işaretleriniz tüm cihazlarınızda senkronize edilir. Örneğin, telefonunuzda ilginç bir okuma bulursanız, ancak daha büyük bir ekran gerektiren bir okuma bulursanız, sayfayı yer imlerine ekleyebilir ve daha sonra dizüstü bilgisayarınızda görüntüleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak, Google Chrome yer işaretlerinizi zahmetsizce kaydetmenizi, dışa aktarmanızı ve hatta başka bir tarayıcıya aktarmanızı sağlar.

Bu kadar erişilebilir bir özellikle, yer işaretleriniz birikmeye devam ederse sizi suçlamayız. Herhangi bir nedenle Chrome'da yer işaretlerini bulamıyorsanız, onlara bakmaya değer birkaç yer vardır.

Google Chrome'da kaydedilmiş yer işaretlerine nasıl erişilir

Platformdan bağımsız olarak, oluşturduğunuz ve kaydettiğiniz tüm yer işaretlerine Google Chrome'un içinden erişilebilir. Bakılacak ilk yer, masaüstü veya dizüstü bilgisayarda genellikle adres çubuğunun altında bulunan yer işaretleri çubuğu olacaktır. Bu bölümü bulamıyorsanız, sağdaki üç noktalı menü simgesine tıklayın, "Yer İmleri ve Listeler"in üzerine gelin ve "Yer İmleri Çubuğunu Göster"i tıklayın.

Oluşturma işlemi sırasında açıkça bu konuma kaydettiğiniz varsayılarak, eklenen tüm yer işaretlerini orada bulabilirsiniz. Daha iyi organizasyon için Chrome, belirli ihtiyaçlar için kullanabileceğiniz yer imi oluşturmak için farklı klasörler oluşturmanıza olanak tanır. Tüm yer işaretlerine erişmek için üç noktalı menüye geri dönün, "Yer İmleri ve Listeler"i seçin ve "Tüm Yer İmlerini Göster"i seçin. Bu, Chrome'da kaydedilmiş tüm bağlantılarınızı gösteren bir yan panel kullanıcı arayüzü görüntüler.

Google Chrome Yer İşaretleri Nerede Saklanır

Google Chrome'un masaüstündeki arama aracı, hatırladığınız anahtar kelimeleri "@Yer İmleri" yazıp ardından yazarak yer işaretlerini daha hızlı bulmanıza yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda geçmişinizi taramak, yeni bir sekme açmak veya Google Gemini ile sohbet etmek için de kullanılabilir. Android ve iOS'ta, üç noktalı menü simgesine dokunup "Yer İmleri"ni seçerek tüm yer işaretlerine erişebilirsiniz. Bu ayrıca mobil ve oluşturmuş olabileceğiniz diğer yer imi klasörlerinizi de gösterecektir.

Windows'da yerel olarak yer işaretleri nasıl bulunur

Chrome'un senkronizasyon işlevi, yer işaretlerinizi yedeklemek ve diğer cihazlarda erişmek için harika çalışırken, bunu bulut bağlantısı gerektirmeyen başka bir yolla yapmanın başka bir yolu vardır. Google Chrome'u kullanarak kaydettiğiniz tüm bağlantılar, Windows dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda yerel olarak kaydedilen bir yer işaretleri dosyasında biriktirilir. İlk olarak, Windows'ta gizli dosyalara erişmenizi sağlayan bir geçişi değiştirmeniz gerekecek.

Dosya Gezgini'ni açın ve "Görünüm" sekmesinden Göster > Gizli Öğeler'i seçin. Yerel Disk'e (C:) > Kullanıcılar > kullanıcı adınız > Uygulama Verileri > Yerel > Google > Chrome > Kullanıcı Verileri > Varsayılan'a gidin. Artık bir "Yer İmleri" dosyası bulabilmelisiniz. Açmak, tüm yer işaretlerinizin bilgilerini ve bağlantılarını içeren bir JSON belgesini ortaya çıkaracaktır. Daha önce silinmiş tüm yer işaretleri ayrı bir "Yer İmleri.bak" dosyasında saklanacaktır.

Bu dosyaya erişim ve yedekleme ile, yer işaretleri listenizi asla yanlışlıkla kaybetmeyeceğinizden veya Google'ın hesap senkronizasyonu özelliklerine aşırı güvenmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Microsoft OneDrive'ın otomatik klasör yedekleme özelliğini kullanmak, bu dosyayı daha da güvence altına almanın iyi bir yoludur.

Dijital çağın yeni hastalığı ''Nomofobi'' Türkiye’de giderek artıyor! Dijital çağın yeni hastalığı ''Nomofobi'' Türkiye’de giderek artıyor!

Mac'te yer işaretleri dosyasına nasıl erişilir

Günlük işinizde bir Apple Mac bilgisayarı kullanıyorsanız, yer işaretleri dosyasına yine de farklı bir konumdan erişilebilir. Mac'inizdeki masaüstüne gidin ve klavyenizdeki Option tuşunu basılı tutarken üstteki menü çubuğundaki "Git" sekmesini tıklayın. Ardından "Kitaplık"ı seçin. "Git" menüsüne erişirken Option tuşunu basılı tutmazsanız bu klasör görünmez.

Bu klasörden Uygulama Desteği > Google > Chrome > Varsayılan'a gidin. Çeşitli dosya ve klasörler arasında hem "Yer İmleri" hem de "Yer İmleri.bak" dosyalarını bulabilmeniz gerekir.

Bu dosyaların kopyalarını Mac'inizdeki daha erişilebilir bir konuma oluşturabilirsiniz. Tıpkı Windows'ta olduğu gibi, Yer İmleri dosyasına çift tıklamak, kaydedilmiş yer işaretlerinizi içeren bir JSON belgesi açacaktır. Bir JSON yer imi dosyasını başka bir tarayıcıya doğrudan içe aktaramasanız da, eski güzel kopyala ve yapıştır yöntemine güvenerek bağlantılara yine de manuel olarak erişebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi