Tüm dünyada bilinirliği olan ABD'li medya kuruluşu Bloomberg’de, "Gazze'deki krizi çözmenin anahtarı Türkiye" başlıklı bir yazı kaleme alındı. Kamuoyuna servis edilen haberde, dikkat çeken ifadeler yer aldı.

"Biden, Erdoğan'ı ne kadar erken ararsa o kadar iyi"

Bloomberg'de Bobby Ghosn'un yazısında, Gazze'de yaşananların çözüm yolunun Türkiye'den geçtiğini belirtildi. Ghosn’un, “Gazze'deki krizi çözmenin anahtarı Türkiye" başlıklı yazısında, şu ifadeler yer aldı: "Biden, Erdoğan'ı ne kadar erken ararsa o kadar iyi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Türk mevkidaşıyla yaptığı iki saatlik görüşme sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kısa açıklaması yaşanan soğukluğu gizleyemiyor. Blinken, İsrail-Hamas savaşında çözüm bulmak için çıktığı Orta Doğu turunda birçok kez parmak sallanmasına maruz kaldı. Fakat Hakan Fidan'dan aldığı parmak sallama en serti oldu."

"Fidan'ın azarlaması ve Erdoğan'ın terslemesi hak edilmişti"

Marmara Denizi'nde deprem! İstanbul'da ve çevre illerde de hissedildi Marmara Denizi'nde deprem! İstanbul'da ve çevre illerde de hissedildi

Yazıda aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Blinken ile görüşmemesi de yer alırken, konu hakkında şu açıklamalar kullanıldı: "Fidan'ın azarlaması ve Erdoğan'ın terslemesi hak edilmişti. Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırısı ve İsrail'in yıkıcı misillemesiyle patlak veren krize çözüm bulma telaşındaki Biden yönetimi, Türkiye'yi ihmal etti. Türkiye'nin önemli ölçüde yardımını gerektirmeyen bir çözüm olamaz ve ABD, Erdoğan'ı masaya getirmek için yoğun çaba sarf ederek kaybedilen zamanı telafi etmelidir."

"Erdoğan, savaşın iki tarafındaki ülkelerle de resmi olarak diplomatik ilişki geçiren tek lider"

Orta Doğu'da Türkiye'nin etkili bir rolünün olduğu belirtilen yazıda, "Erdoğan, savaşın iki tarafındaki ülkelerle de resmi olarak diplomatik ilişki geçiren tek lider. Bu krizdeki iki önemli oyuncudan biri olan Katar, Hamas liderlerine ev sahipliği yapıyor ama israil ile resmi ilişkisi yok. Öte yandan Mısır'ın İsrail'le diplomatik bağı var fakat Hamas'la iletişimi yok." ifadeleri kullanıldı.