Faruk Bildirici ile ilgili çıkan haberler doğrultusunda Bildirici'nin kim olduğunu merak ettik. Google'da en çok aranan isimlerden biri olan Faruk Bildirici'nin hayatı soruşturulmaya başlandı. Peki Faruk Bildirici kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Faruk Bildirici kimdir, kaç yaşında, ne iş yapıyor? Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici kiminle evlendi eşi kim?  Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici kiminle evli? İşte Faruk Bildirici'nin hayatı...

FARUK BİLDİRİCİ KİMDİR?

Faruk Bildirici, 10 Kasım 1956'da Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Basın-İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Haziran 1980'de Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. 12 Eylül döneminde sıkıyönetim ve eğitim muhabirliği, 1983 seçimlerinden sonra ise Başbakanlık, ANAP ve TBMM muhabirliği yaptı.Nisan 1992'de bir süre haber müdürü olarak görev yaptığı Cumhuriyet'ten ayrıldı.

Sabah gazetesinde beş ay meclis muhabirliği yaptıktan sonra Ekim 1992'de Hürriyet gazetesine katıldı. Hürriyet gazetesinde okuyucu temsilcisi olarak görev yaptı ve Hürriyet Pazar'da "Puzzle Portreler" adlı röportajları hazırladı. Ekim 1992'den itibaren yaklaşık beş yıl Hürriyet Ankara'da büro şefi olarak çalıştı. Bir süre Hürriyet'te araştırmacı-yazar olarak çalıştıktan sonra Mart 2002'de Ankara temsilci yardımcılığına atandı. 2002-2003 yılları arasında Tempo dergisinde Kırlangıç Yuvası köşesi.

Şubat 1998'de ilk kitabı Gizli Kulaklar Ülkesi İletişim Yayınları'ndan çıktı. Takip etme; Maskeli leydi, Üniforma Sloganı Biber, Kuzum Bülent, Siluetini Sevdiğim Türkiye, Anıtkabir Racon Lily, Son Hanedan Prensi, Adak Gecesi ve Serkis Bu Toprağı Sevdi'yi yazdı. Ağustos 2004-14 Mart 2005 tarihleri ​​arasında Hürriyet gazetesinde "Anlatsam Roman olur" başlığıyla yaşanmış hikâyeler yazdı. Bu dizide yazılan hikâyelerden yola çıkılarak, Kanal D'de yayınlanan Volga Sorgun'un başrolde yer aldığı Anlatsam Roman Olur dizisi TV 8'de iki yıl süreyle yayınlanan “Çuvaldız” ve “Nerede Kaldı”; Ayrıca Cine-5'te her Pazar günü yayınlanan "Üç artı Bir" adlı talk show'unu yaptı. Hürriyet Pazar'da "Bulmaca portreler" başlığıyla yayınlanan portre röportajlarını hazırladı. Bu portreler Ağustos 2012-Ocak 2013 tarihleri ​​arasında “Haftanın Portresi” başlığı altında yayınlandı. 1 Nisan 2010 tarihinden itibaren Hürriyet Okur temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'nda üç dönem "araştırmacı gazetecilik" dersi verdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde konuk konuşmacı olarak "meclis yazışmaları" konulu konferans verdi.

FARUK BİLDİRİCİ EVLİ Mİ?

Faruk Bildirici, 1980 yılından beri üniversitede tanıştığı Serpil Özekmekçi ile evlidir. Elif ve Aslı adında 2 kızı vardır. Eşi Serpil, 6 Nisan 2016'da hayatını kaybetti. Faruk Bildirici, 19 Ağustos 2023'te gazeteci Semra Topçu ile evlendi.

Kitapları:

Altındağ'ın meyve ormanında bereketli hasat Altındağ'ın meyve ormanında bereketli hasat

1998 – Gizli Kulaklar Ülkesi

1998 – Maskeli Leydi (Tansu Çiller‘in yaşamöyküsü)

1999 – Üniforma Slogan Biber

2000 – Kuzum Bülent (Bülent Ecevit‘e aileden mektuplar)

2000 – Siluetini Sevdiğimin Türkiyesi

2001 – Anıtkabir Racon Zambak

2007 – Hanedanın Son Prensi (Mesut Yılmaz‘ın yaşamöyküsü)

2008 – Yemin Gecesi (Leyla Zana‘nın yaşamöyküsü)

2008 – Serkis Bu Toprakları Sevmişti