Ünlü sosyal medya platformu Facebook, son günlerde yeni bir iddia ile sarsıldı. ABD’li vatandaşlar Maximilian Klein ve Sarah Gilbert, Facebook’a karşı belgelere dayandırarak dava açtı.

Belgelerde ise Facebook’un Netflix’e 10 yıl boyunca kullanıcıların özel mesajlarını görme imkanı tanıdığı, bu sayede Netflix’in kullanıcı verilerini analiz ederek, müşterilere özel içerik önerilerinde bulunma amacı taşıdığı yer aldı.

Mark Zuckerberg çocuklarının yüzlerini emoji ile kapattı! Bu ne anlama geliyor (2)

Twitch Hesabı Nasıl Silinir? Twitch Hesabı Silme Nasıl Yapılır? Twitch Hesabı Nasıl Silinir? Twitch Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

Ayrıca belgelerde Facebook'un Netflix'e milyonlarca dolarlık reklam geliri sağladığını da ortaya kondu. Netflix'in kurucu ortağı Reed Hastings ile Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg arasındaki kişisel ilişkinin bu durumun kaynağı olduğu iddialar arasında bulunuyor.

Hastings'in Facebook yönetim kuruluna katılmasının ardından yapılan bir anlaşma ile Netflix'in Facebook kullanıcılarının özel mesaj gelen kutularına erişim sağlandığı belirtiliyor. Bu anlaşma, Inbox API adı verilen bir program aracılığıyla gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Bu iddiaların sosyal medyada gündem olmasının ardından birçok kişi Facebook’a yönelik tepkisini dile getirdi fakat Meta şirketi bu iddiaları şu anda reddediyor.